/

Α1 μπάσκετ: Ο Προμηθέας πήρε άνετη νίκη επί των Τρικάλων και εδραιώνεται στην οχτάδα - Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

Α1 μπάσκετ: Ο Προμηθέας πήρε άνετη νίκη ...

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε με 84-67 στο "Δ.Τόφαλος"

O Προμηθέας θα κυνηγήσει την τέταρτη νίκη του στην φετινή Basket League, σήμερα στις 5 το απόγευμα στο "Δ. Τόφαλος", κόντρα στα Τρίκαλα, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι δεν θα είναι καθόλου εύκολο για την ομάδα του Νίκου Βετούλα.

Το παιχνίδι διευθύνουν οι Γιώργος Πουρσανίδης (Θεσσαλονίκης), Γιώργος Γεωργιάδης (Θεσσαλονίκης) και Αντώνης Αναστόπουλος (Κεντρικής και Νότιας Πελοποννήσου). Κομισάριος θα είναι ο Γ. Παπαδόπουλος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αναμέτρησης:

18:58 Ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με τον Προμηθέα να παίρνει μια εύκολη νίκη με 84-67 επί των Τρικάλων.

Στο τελευταίο 5λεπτο, η ομάδα του Νίκου Βετούλα χαλάρωσε με αποτέλεσμα τα Τρίκαλα να «μαζέψουν» την διαφορά.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι συνήθεις ύποπτοι Κλαρκ(19π.) και Φαγιέ(15π.) ενώ ξεχώρισαν και οι Γκίκας(12π.), Γερομιχαλός.

Ο Προμηθέας πήρε σαφέστατο προβάδισμα παραμονής, ενώ εδραιώνεται πλέον στην πρώτη οχτάδα και κοιτάει ψηλότερα.

18:40 Ανεβαίνει κι άλλο η διαφορά στην Πάτρα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν αισίως στο +31 (74-43 στο 33'). Μοναδικό στοιχείο που έχει ενδιαφέρον από το παιχνίδι είναι να δούμε πόσο ψηλά θα φτάσει η τελική διαφορά.

18:30 Στο +22 (65-43) ο Προμηθέας Πατρών στο φινάλε της γ' περιόδου.

Οι Κλαρκ (19π.) και Φαγιέ (15π.) κάνουν... περίπατο στο παρκέ, για να αποτελέσουν τον βασικότερο λόγο για το +20 (55-35 στο 26'09'') του Προμηθέα.

Δεν δείχνει ικανή για την ανατροπή η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη.

18:18 Ο Προμηθέας έφτασε μέχρι και το +20 (49-29) με τον Φαγιέ να έχει 15 πόντους με 4 τρίποντα.

Στο 25ο λεπτό το σκορ είναι 52-33 για την ομάδα του Νίκου Βετούλα, με τα Τρίκαλα να μην προβάλουν ουσιαστική αντίσταση μέχρι στιγμής.

18:12 Με καθυστέρηση δέκα λεπτών ξεκίνησε το β' ημίχρονο στην Πάτρα, αφού υπήρξε πρόβλημα με τον φωτεινό πίνακα του "Δημήτρης Τόφαλος"

17:50 Ημίχρονο στο «Δ.Τόφαλος» με τον Προμηθέα να προηγείται 38-29 των Τρικάλων.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα κυριάρχησε τα πρώτα 15 λεπτά αλλά ένα σερί των Τρικάλων μείωσε την διαφορά κάτω από τους πόντους.

Ο Προμηθέας έχει ένα σαφέστατο προβάδισμα για την νίκη που θα τον φέρει πολύ κοντά στην παραμονή αν και είμαστε πολύ νωρίς στη σεζόν.

Πρωταγωνιστές για τον Προμηθέα είναι οι Κλαρκ και Φαγιέ μς 12 πόντους.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 6/10 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 5/7 βολές, 15 ριμπάουντ (10+5), 9 ασίστ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΤΡΙΚΑΛΑ: 8/14 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ (11+5), 6 ασίστ, 9 λάθη, 3 κλεψίματα.

17:37 Συνεχίζει να κυριαρχεί στο Παρκέ ο Προμηθέας φτάνοντας και στο +14(21-7), κλείνοντας το 15λεπτο προηγούμενος με 28-15.

Ο Γερομιχαλός δημιουργεί τη μεγαλύτερη αποψινή διαφορά για τους γηπεδούχους, με τον Φαγιέ να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο, φτάνοντας στους 12 πόντους.

17:27 Ο Προμηθέας κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο «Δ.Τόφαλος» προηγούμενος με 19-7 των Τρικάλων.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα κυριάρχησε από την αρχή του δεκαλέπτου, και με πολύ καλή εμφάνιση του Φαγιέ (9π.), διατηρεί ένα σημαντικό προβάδισμα για την εξέλιξη της αναμέτρησης.

17:15 Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Προμηθέας στο πρώτο 5ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι Πατρινοί προηγούνται με 16-6. Πρωταγωνιστής ο Φαγιέ με 9 πόντους.