/

Ευρωλίγκα: Νικητής σε ένα ακόμη θρίλερ ο Παναθηναϊκός

Ευρωλίγκα: Νικητής σε ένα ακόμη θρίλερ ο...

Επικράτησε με 86-80 τη Νταρουσάφακα

Με καθοριστικό καλάθι του Γιάννη Μπουρούση στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα ο Παναθηναϊκός νίκησε 86-80 τη Νταρουσάφακα στο ΟΑΚΑ στην 9η αγωνιστική της Eυρωλίγκα.

Πρωταγωνιστής σε ένα ακόμη θρίλερ ήταν ο Παναθηναϊκός, που αν και ξέφυγε με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο μετέτρεψε και πάλι το παιχνίδι σε «απαγορευμένο για καρδιακούς», αλλά είχε σε μεγάλη βραδιά τον Γιάννη Μπουρούση, που με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ (14 από αυτούς με βολές) του «τριφυλλιού» και χάρις σε αυτόν η ελληνική ομάδα πανηγύρισε την 5η της νίκη στη διοργάνωση.

Ο Κλάιμπερν με 26 πόντους (έπαιξε και στα 40 λεπτά) και ο Ουόναμέικερ με 19 ήταν οι κορυφαίοι των Τούρκων που κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι μετά το -14, αλλά δεν απέφυγαν την 4η ήττα τους.

Εξαιρετικός επιθετικά και καλός στην άμυνα ήταν ο Παναθηναϊκός του πρώτου 20λεπτου. Εάν, μάλιστα, οι «πράσινοι» ήταν λίγο πιο προσεκτικοί στο μαρκάρισμα των Κλάιμπερν και Ουοναμέικερ, τότε δεν είναι υπερβολή να ειπωθεί ότι το ματς ίσως και να είχε τελειώσει από πολύ νωρίς.

Ο Κλάιμπερν με 26 και ο Ουόναμέικερ με 19 ήταν οι κορυφαίοι, ενώ ο Μπουρούσης με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού».

Με 6/12 τρίποντα (2 ο Ρίβερς) και τους Καλάθη, Σίνγκλετον να κάνουν ένα ακόμη μεγάλο ματς, ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του πρώτου 20λεπτου. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν ακόμη και με 14 πόντους (46-32), έχοντας τον Ρίβερς με 10 πόντους πρώτο σκόρερ τους, ενώ ο Σίνγκλετον είχε 9 και 7 ο Καλάθης.

Ο Τσάβι Πασκουάλ έριξε στο ματς και τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος είναι φανερό ότι ακόμη δεν έχει βρει ρυθμό, παρ΄ όλα αυτά βοήθησε σημαντικά στο να πάρει ανάσες ο Καλάθης. Ντεμπούτο με το «τριφύλλι» έκανε και ο Κένι Γκέμπριελ, ο οποίος πέτυχε 2 πόντους, αλλά και αυτός είναι πολύ νωρίς να κριθεί καθώς ακόμη μαθαίνει τα συστήματα της ομάδας και θέλει χρόνο για να δείξει την αξία του.

Χάρις στους Κλάιμπερν και Ουόναμεικερ η Νταρουσάφακα έμεινε «»ζωντανή» για 15 λεπτά στο ξεκίνημα, με τους δύο Αμερικανούς να πετυχαίνουν συνολικά τους 22 από τους 34 πόντους της ομάδας τους στο πρώτο 20λεπτο.

«Σκιά του καλού του εαυτού» ήταν ο Παναθηναϊκός στην 3η περίοδο. Με σερί 7-0 και συνολικό επί μέρους σκορ 12-2 η Νταρουσάφακα ξαναμπήκε στο ματς μειώνοντας στο καλάθι (48-46). Ο Παναθηναϊκός που είχε πετύχει σε πέντε λεπτά μόλις 4 πόντους κι αυτούς από βολές του Μπουρούση «ξύπνησε» στα τελευταία λεπτά μετά την είσοδο του Τζέιμς και με τρίποντο του Ρίβερς έκανε το 56-48.

Και πάλι όμως οι Τούρκοι με τον εκπληκτικό Κλάιμπερν που έκανε ό,τι ήθελε κατέβασαν τη διαφορά στο καλάθι και τελικά χάρις σε τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος των φιλοξενούμενων λίγο πριν το φινάλε «γράφτηκε» το 64-60 υπέρ των «πρασίνων» στο τέλος της 3ης περιόδου.

Το ματς ήταν μεγάλο ντέρμπι στην 4η περίοδο, με τους Τουρκους να περνούν μπροστά 3 λεπτά πριν το φινάλε με 77-76, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με 4-0 σερί και με τον Μπουρούση να είναι ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών πήρε τη μεγάλη νίκη.