/

Α1 μπάσκετ: Σεφτέ στις νίκες για τον Κόροιβο με απίστευτη ανατροπή

Α1 μπάσκετ: Σεφτέ στις νίκες για τον Κόρ...

Η ομάδα της Αμαλιάδα με σερί 21-0 επικράτησε της Δόξας Λευκάδας με 74-71

Αν και είδε την Δόξα Λευκάδας να προηγείται με +18 (61-43), με την έναρξη της 4ης περιόδου, ο Κόροιβος, έκανε επική ανατροπή στο Κλειστό της Ήλιδας και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Α1!

Στο πρώτο πεντάλεπτο ο Κόροιβος και η Δόξα Λευκάδας δεν σταμάτησαν να εναλλάσσουν το προβάδισμα στο κλειστό της Ίλιδας. Καπου εκεί πάντως οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα.

Ένα σερί 11-0 βοήθησε τη Δόξα να ξεφύγει με 17-8 στο 10' και λίγο αργότερα να ανεβάσει τη διαφορά μέχρι τους 11' (13-24).

Ο Κόροιβος ξαναμπήκε στο ματς χάρις στον Βαν Οστρουμ, ισοφάρισε λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (32-32) αλλά η Δόξα δεν άφησε το προβάδισμα από τη χέρια της, κλείνοντας το 20λεπτο προηγούμενη με 35-32.

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου μπήκε ακόμα καλύτερα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ξέφυγε με 45-37 στο 25' και ανέβασε τη διαφορά μέχρι τους 18 πόντους στο 31' (43-61).

Όλα έδειχναν ότι η Δόξα θα “καθάριζε” με συνοπτικές διαδικασίες τον αγώνα, υπολόγιζε όμως χωρίς τους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου έμοιαζε να βρίσκεται στο καναβάτσο, ωστόσο έτρεξε ένα απίστευτο σερί 21-0 από το 33' έως το 39' και εν τέλει πήρε τη νίκη, αφού με το σκορ 74-71 η επιλογή του Ρόμπινσον να επιχειρήσει τρίποντο από τα 9 μέτρα (και με 3-4 δευτερόλεπτα να απομένουν) αποδείχθηκε τουλάχιστον ατυχής.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 32-35, 43-59, 74-71

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Καλαμπάκος): Μπράουν 18 (11ασ., 5λ.), Γκότσερ 9 (7ρ.), Μιχάλογλου 2, Βαν Οστρουμ 18, Χολ 16 (6ρ., 5λ.), Μιλουτίνοβιτς 9, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης, Ρίτσαρτ.

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 23 (6ασ.), Μπασάμπε 19 (15ρ.), Ντόμπλας 2 (8ρ.), Τσαλδάρης 10, Γουέλς 6, Δεμερτζής, Γεωργάκης, Ταπούτος 8, Ρόμπινσον 10, Κάρτερ 5.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Α1 μπάσκετ: Άνετη επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό-Εντός προγράμματος ήττα για τον Κόροιβο