/

Ρίο 2016: Μεγάλη νίκη της Βραζιλίας επί της Ισπανίας στο μπάσκετ-Σε δύσκολη θέση οι Πρωταθλητές Ευρώπης

Ρίο 2016: Μεγάλη νίκη της Βραζιλίας επί ...

Οι οικοδεσπότες επιβλήθηκαν στο φινάλε με 66-65

Με καλάθι του Μαρκίνιος στα 5 δευτερόλεπτα η Βραζιλία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της στους Ολυμπιακούς του Ρίο κερδίζοντας με 66-65 την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ισπανία. Στο 0/2 οι Ίβηρες.

Η Βραζιλία νίκησε 66-65 την Ισπανία με καλάθι του Μαρκίνιος στα 5’’, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του δεύτερου ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ και πέτυχε την πρώτη της νίκη, αφήνοντας τους πρωταθλητές Ευρώπης με «0 στα 2» και σε δύσκολη θέση.

Οι Βραζιλιάνοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκαν στο +5. Οι «ρόχας» αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να προηγηθούν με +3 στη λήξη του.

Στην επανάληψη, η «σελεσάο» έφτασε στο +8 με επιμέρους σκορ 19-15,όμως οι Ισπανοί ισοφάρισαν και στα 5’’ ο Μαρκίνιος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 13-18, 31-34, 45-53, 65-66

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 13 (10ρ), Φερνάντεθ 8 (1), Ροντρίγκεθ 10 (2), Ναβάρο 5, Καλντερόν, Ρέγες 5, Κλαβέρ 4, Αμπρίνες, Γιουλ 11 (2), Μίροτιτς 6 (8ρ), Ρούμπιο 3

Βραζιλία (Μανιάνο): Νέτο 3 (1), Φελίτσιο 7, Μπενίτε 4 (1), Χουέρτας 11 (1τρ, 7α), Γκαρσία 9, Τζιοβανόνι 3 (1), Νενέ 6, Μαρκίνιος 10, Μπαρμπόσα 4, Λίμα 9 (10ρ), Χέτσχάιμερ

Οι αθλητές στο Ρίο ανακάλυψαν τις... βεντούζες και βγαίνουν να αγωνιστούν καλυμμένοι με...βούλες ! ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ