Mπάσκετ: Δύσκολη αποστολή για τον Απόλλωνα Carna με τον Παναθηναϊκό

Mπάσκετ: Δύσκολη αποστολή για τον Απόλλω...

Σήμερα στο ΟΑΚΑ

Ο Απόλλων Carna θα αναμετρηθεί σήμερα στις 5.30 το απόγευμα στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, για την 18η αγωνιστική της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών.

29 νίκες σε σύνολο 31 αγώνων στην ιστορία της Basket League ΣΚΡΑΤΣ κόντρα στον Απόλλωνα Carna έχει ο Παναθηναϊκός που μετράει 15/15 ως γηπεδούχος.

Από αυτές τις 15 επισκέψεις της στην έδρα του αντιπάλου της, η ομάδα της Πάτρας μόνο σε δύο περιπτώσεις ηττήθηκε με μονοψήφιες διαφορές. Η πρώτη ήταν την περίοδο 1996-1997 όταν το σκορ ήταν 89-80 για τον Παναθηναϊκό (Αλβέρτης 29, Μαρτίνεθ 18 – Έλις 28, Βετούλας 16) και η δεύτερη ήταν για την κανονική περίοδο της σεζόν 2013-2014 με σκορ 81-73 (Λάσμε 16, Μπράμος 15 – Ουίλσον 16, Λιανός 15).

Για τον Παναθηναϊκό, ευρύτερη όλων ήταν η νίκη της περιόδου 1994-1995 όταν επικράτησε με 120-79 (Αλβέρτης και Πάσπαλι 23 – Γκέιζ 31, Παπαπέτρου 16). Όσο για τη μεγαλύτερη επίδοση σκοραρίσματος των αγώνων των δύο ομάδων στην Αθήνα, τη μοιράζονται δύο μεγάλοι σκόρερ του παρελθόντος. Ο Νίκος Γκάλης στο 105-89 της σεζόν 1992-1993 και ο Άντριου Γκέιζ στο 120-79 της σεζόν 1994-1995 είχαν από 31 πόντους.