/

Βόλεϊ: Σπουδαία νίκη της Παναχαϊκής επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

Βόλεϊ: Σπουδαία νίκη της Παναχαϊκής επί ...

Οι κοκκινόμαυροι επιβλήθηκαν με 3-2 σετ σε ένα εντυπωσιακό σε διακύμανση παιχνίδι

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ, τελικά η ομάδα βόλεϊ της Παναχαϊκής έκανε την ανατροπή και νίκησε εντός έδρας με 3-2 (17-25, 25-21, 17-25,25-18, 15-10) σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την 17η αγωνιστική της Volleyleague Πάμε Στοίχημα» με αποτέλεσμα να κατακτήσει δυο σημαντικούς βαθμούς στη προσπάθεια της για παραμονή.

Στο πρώτο σετ, η Παναχαϊκή δεν ξεκίνησε δυνατά σε αντίθεση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης ο οποίος χάρη στο σερβίς προκάλεσε ζημιά στην υποδοχή των κοκκινόμαυρων και πήρε προβάδισμα από νωρίς.

Οι «ακρίτες» προηγήθηκαν με 8-6 και 20-14 για να κατακτήσουν το σετ και να προηγηθούν με 1-0.

Στο δεύτερο στ η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη, μετά τους πρώτους πόντους που πήγαινε χέρι-χέρι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 16-12 και 20-16 για να κατακτήσει το σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, μετά τους πρώτους πόντους οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με «όπλο» το καλό σερβίς αλλά και τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήραν προβάδισμα με 16-14 και στη συνέχεια κατέκτησαν σχετικά εύκολα το σετ για να προηγηθούν με 2-1.

Στο 4ο σετ ήταν η σειρά της Πατρινής ομάδας να επιβάλει το ρυθμό της. Η καλή υποδοχή, το μπλοκ αλλά και η άνοδος του Νίκου Ρουμελιώτη ήταν οι λόγοι που πήρε προβάδισμα με 12-8, 16-12 και 21-17 για να φτάσει στην κατάκτηση του και να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ.

Στο ται-μπρεικ έγινε μεγάλη μάχη, η Πατρινή ομάδα με το μπλοκ της προηγήθηκε με 8-6 και 11-7 όμως ο Εθνικός μείωσε σε 11-9 αλλά οι παίκτες του Λυκούδη ήταν αποφασισμένοι και εκμεταλευομενοι και τα λάθη του Εθνικού πήραν το σετ και μαζί τη σπουδαία νίκη με 3-2.

Οι Πατρινοί έφτασαν τους 15 βαθμούς και προσπέρασαν πάλι τον Άρη που ισοβαθμεί πλέον με τον Ηρακλή με 14 βαθμούς.

Ο Εθνικός βρίσκεται στην 17η θέση και ανέβηκε στους 22 βαθμούς έναν λιγότερο από τον Παμβοχαϊκό.