/

Bόλεϊ: Η Παναχαϊκή πάλεψε, αλλά έχασε από τον Ολυμπιακό

Bόλεϊ: Η Παναχαϊκή πάλεψε, αλλά έχασε απ...

Δυναμικό παρών των κοκκινόμαυρων φιλάθλων και όχι μόνο

Η Παναχαϊκή πάλεψε κατά διαστήματα κόντρα στον ισχυρό Ολυμπιακό, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ, πριν λίγη ώρα στο κλειστό της Αγυιάς για το πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ.

Η Πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 8-5 και παρά την προσπάθεια του Ολυμπιακού, διατήρησε το προβάδισμα με 16-15 ωστόσο οι ερυθρόλευκοι έκαναν την αντεπίθεση τους και προηγήθηκαν με 23-22, σημείο όπου δημιουργήθηκε μικρή ένταση.

Η ένταση δημιουργήθηκε επειδή ο  Ρουμελιώτης έκανε επίθεση με τους πατρινούς να ζητούν μπλοκ – άουτ, ενώ ο διαιτητής Ονόπας έδωσε άουτ. Ακολούθησε έντονος διάλογος μεταξύ του προπονητή του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα και του πασαδόρου της Παναχαϊκής Γιάννη Λιβαθηνού και ο διαιτητής Ονόπας τους χρέωσε κόκκινη κάρτα τελειώνοντας το σετ.

Στο δεύτερο σετ η Παναχαϊκή μπήκε πιο δυνατά, με καλή υποδοχή, όπλα το μπλοκ αλλά και τους Βάλτερ-Ρουμελιώτη να έχουν βρει λύσεις στην επίθεση πήρε προβάδισμα με 8-5 και 11-7 ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε πάλι, με τον Εγκλεσκανς να βρίσκει ρυθμό ισοφάρισε σε 15-15 αλλά η Πατρινή ομάδα πήρε πάλι προβάδισμα με 21-18 και στη συνέχεια πήρε το σετ για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Το τρίτο σετ ανήκε εξ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό ο οποίος καλό σερβίς δυσκόλεψε την υποδοχή της Παναχαϊκής, το μπλοκ προσαρμόστηκε πάνω στα ατού των κοκκινόμαυρων και ετσί πήρε προβάδισμα με 8-3, 16-5 και έφτασε στην κατάκτηση του σετ.

Στο τέταρτο η ομάδα του Λυκούδη προσπαθήσει να απειλήσει, είχε πρόβλημα στην επίθεση σε αντίθεση τον Ολυμπιακό ο οποίος με κορυφαίο τον Εγκλεσκανς, προηγήθηκε με 8-6 και 16-11. Η Πατρινή ομάδα μείωσε σε 21-17 αλλά μέχρι εκεί καθώς οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν το σετ και μαζί τη νίκη με 3-1.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 11-25, 20-25.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 14 (11/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 76% υπ – 34% άριστες), Λιβαθηνός, Τόρρες 10 (6/9 επ, 4 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 14 (12/30 επ, 2 άσσοι), Σαρικεΐσογλου 6 (6/11 επ, 56% υπ – 24% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ – 27% άριστες), Ντονάς 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Χριστιάς, Γεωργόπουλος 1 (μπλοκ), Μαυραγάνης, Βασιλάκος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 2 (2/3 επ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Έγκλεσκαλνς 19 (16/31 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 5 (4/9 επ, 1 άσσος, 65% υπ – 20% άριστες), Τσουκ 18 (14/17 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ – 7% άριστες), Σπίνου 6 (5/5 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ – 27% άριστες), Σακόγλου 4 (3/5 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Όγκουρτσακ 5 (3/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ – 17% άριστες), Σφενδυλάκης 4 (3/3 επ, 1 άσσος)

Bόλεϊ: MVP ο Νίκος Ρουμελιώτης