/

Μπάσκετ: Εκτός έδρας ήττα για τον Προμηθέα

Από τον Πανερυθραϊκό

Την ήττα με 75-85 γνώρισε στην Νέα Ερυθραία από τη γηπεδούχο ομάδα ο Προμηθέας.

Πολύ υψηλό σκορ στο 1ο δεκάλεπτο, κάτι που ήθελε ν’ αποφύγει η ομάδα του Προμηθέα, που κόλλησε στα πρώτα λεπτά του 2ου δεκαλέπτου, καθώς πέτυχε μόλις 1 καλάθι, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με 26-34 στο 14΄, 39-50 στο ημίχρονο και 41-56 στο 22΄.

Η ομάδα της Πάτρας έψαξε την αντεπίθεση και κατάφερε σταδιακά να μειώσει σε 49-56 στο 24΄, 60-64 στο 30΄ και στο καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο. Καθοριστική αποδείχθηκε μία φάση στο τελευταίο δίλεπτο όταν ο Προμηθέας απέτυχε να ισοφαρίσει αστοχώντας σε προσπάθεια για κάρφωμα και στην αντεπίθεση η ομάδα του Πανερυθραϊκού ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το 79-74 στο 38΄26''.

Η ομάδα του Προμηθέα δεν κατάφερε κάτι περισσότερο στα τελευταία λεπτά και οι γηπεδούχοι, όντας εύστοχοι στις βολές, έφτασαν στη νίκη με το τελικό 85-75.

Διαβάζοντας τα στατιστικά η μεγάλη διαφορά στις 2 ομάδες εντοπίζεται στα τρίποντα, με τον Πανερυθραϊκό να σουτάρει 9/21 (42%) και τον Προμηθέα 3/11(27%).

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 50-39 (ημιχ.), 64-60, 85-75.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλιος 19 (7ριμπ - τα 5 επιθ.., 2κλ.), Μπάρδας 10 (2), Καλλιανιώτης 12 (4), Πρίτσος 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος 2 (1 τρ., 4 ασ., 3λ.), Γιαουρτόγλου 4 (4ασ.), Γεωργακόπουλος 2, Σολώμος 2, Αντωνίου, Γκαϊτάσόφ 11 (1 τρ., 6ρ.), Σοφρωνάς 2, Νικολόπουλος

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Νοέας, Κουμπούρας 8 (6 ασ.), Γιαννικόπουλος 2, Χαμηλός, Πέττας 9 (7ρ.), Γερομιχαλός 18 (1), Μαναβόπουλος 3 (5ρ., 3ασ., 3λ.), Πέτροβιτς 3, Τσάμης 19 (2 τρ., 6 ασ., 6 λ., 2κλ.), Αλίχοτζιτς 13, Πάνος.

Α1 μπάσκετ: Έπαιξε με την φωτιά ο Απόλλων Carna