/

Η ανασκόπηση της 17ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ

Διατηρήθηκε στην κορυφή ο ΠΑΟΚ

Για μία ακόμα αγωνιστική ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός και το ντέρμπι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης έμεινε στα χαρτιά. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" επικράτησε με 3-0 με τους περίπου 1.000 φιλάθλους του που βρέθηκαν στο κλειστό να αποθεώνουν τους παίκτες.

ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-12

Εξαιρετικοί ήταν οι Γκόμες και Χιμένες με τον Κουρνέτα και πάλι να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι. Στην αντίπερα όχθη ο Εθνικός παρουσιάστηκε με πολλά προβλήματα στην υποδοχή με τους παίκτες του να κάνουν πολλά και εύκολα λάθη στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ ισοβαθμεί και πάλι μαζί με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά μετά το σετ που έχασαν οι «ερυθρόλευκοι» από τη ΜΕΝΤ στην Τούμπα ο δικέφαλος έχει μικρό πλεονέκτημα στην ισοβαθμία από τη συνολική συγκομιδή των σετ μετά από 17 αγώνες.

Παναθηναϊκός - Λαμία 3-1

Τα σετ: 25-22, 25-19, 21-25, 25-16

Την ένατη φετινή νίκη του πήρε ο Παναθηναϊκός. Οι "πράσινοι" επικράτησαν 3-1 της μαχητικής Λαμίας στην Κυψέλη για την 17η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τις ελπίδες τους για την εξασφάλιση μιας θέσης στην πρώτη 4άδα, βυθίζοντας παράλληλα πιο βαθιά την ουραγό του πρωταθλήματος.

ΜΕΝΤ - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 1-3 (25-21, 22-25, 20-25, 20-25)

O Oλυμπιακός παρότι έχασε το πρώτο σετ από την μαχητική ΜΕΝΤ κατάφερε να νικήσει με 3-1 σετ και με το τρίποντο να διατηρηθεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Φοίνικας Σύρου - ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-16, 25-15)

Την δέκατη νίκη του στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ σημείωσε ο Φοίνικας Σύρου και έπιασε τους 33 βαθμούς μετά την 17η αγωνιστική ελπίζοντας σε απώλειες της Κηφισιάς ή του Εθνικού για να μπει στην πρώτη 4αδα.

Κηφισιά - Παμβοχαϊκός 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-18, 25-21)

Ακάθεκτη συνεχίζει η Κηφισιά στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ καθώς σημείωσε την 11η νίκη της και ανέβηκε στους 34 βαθμούς διαρτηρώντας τη θέση της στην πρώτη 4αδα. Με 11 άσσους και πρωταγωνιστή τον Ρουμελιωτάκη η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη νίκησε 3-0 σε 73΄τον Παμβοχαϊκό ο οποίος οριστικά έχασε κάθε ελπίδα για την πρώτη 4αδα.

Ορεστιάδα - Άρης 0-3

Τα σετ: 0-3 (20-25, 26-28, 24-26)

Με τους Καμίνσκι, Μαυροβουνιώτη σε πολύ καλή μέρα ο Άρης νίκησε στην Ορεστιάδα την τοπική ομάδα με 3-0 σετ και έκανε άλμα παραμονής στην κατηγορία. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν τους 16 βαθμούς, άφησαν πίσω τη ΜΕΝΤ στους 13 βαθμούς και απομακρύνθηκαν πάλι από τις δύο τελευταίες θέσεις (ΑΕΚ - Λαμία). Παράλληλα πλησίασαν την Ορεστιάδα στους 5 βαθμούς αλλά οι ακρίτες παρά την ήττα τους νιώθουν ακόμα.

Πηγή: sport24.gr