/

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ για την Α1 μπάσκετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της ΑΕΚ για τη...

Ντέρμπι από τα παλιά στο ΟΑΚΑ

Το ντέρμπι του ΟΑΚΑ κατέληξε στον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι", αν και αγχώθηκαν για ένα ημίχρονο, πήραν τη νίκη (70-62) και διατηρούν την υπόθεση "πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ" στα χέρια τους.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έδειξε τις διαθέσεις της για ένα ημίχρονο (28-27), αλλά από τη στιγμή που κουράστηκαν οι "βασικοί", το σκορ πήρε την ανιούσα υπέρ του "τριφυλλιού".

Το δίδυμο των Σλότερ - Γκιστ ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, για τους τυπικά φιλοξενούμενους, που πήραν το δίποντο στο ΟΑΚΑ και στρέφουν την προσοχή τους  στον μεθαυριανό (18/2, 19:00) αγώνα με τα Τρίκαλα.

Από την άλλη, η "Ένωση" έχασε μία καλή ευκαιρία να δείξει πως είναι "εδώ". Κάτι που βέβαια μπορεί να κάνει σε τρεις ημέρες, όταν και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, στο ΣΕΦ (19/2, 17:30).

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 28-27, 39-50, 62-70.

Πηγή: sport24.gr