#TAGS ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ Αιγιάλεια Νάσος Νασόπουλος Ρούλα Πισπιρίγκου Ευρωεκλογές 2024

/

O Απόλλωνας έχασε με 62-64 από τον ΚΑΟΔ

Η πατρινή ομάδα είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη

Ο Απόλλωνας παρά το γεγονός ότι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά σκορ με 52-40 τελικά γνώρισε την ήττα με 62-64 από τον ΚΑΟΔ σε μία αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική της Α1 Εθνικής μπάσκετ ων ανδρών.

Η πατρινή ομάδα, αν και άστοχη από τα 6,75μ, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης για 30 λεπτά και μαζί μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους (12-11, 22-15, 27-17, 29-19, 31-23, 46-36, 48-38), ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε και με 13 πόντους (52-39).

Η ομάδα του ΚΑΟΔ όμως, που έμοιαζε ανήμπορη να αντιδράσει και να γυρίσει την αναμέτρηση έχοντας 40% στα δίποντα και 17% στα τριποντα, με κύριο όπλο την άμυνα επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης, άγχωσε τους γηπεδούχους και όταν χρειάστημε με τον Μάρκοβιτς έβαλε το μεγάλο σουτ (60-62).

Το τελευταίο λεπτό ήταν δραματικό. Ο Μπράουν με δύο βολές έκανε το 64-60 για τους φιλοξενούμενους, ο Ντάνιελ μείωσε σε 64-62 στα 30 δευτερόλεπτα, ο ΚΑΟΔ έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση, αλλά τόσο ο Μπολντς όσο και ο Ασημακόπουλος αστόχησαν στα σουτ της ισοφάρισης.

Τα 10λεπτα: 12-11, 31-23, 52-40, 62-64.

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Χιλ 6, Αργυρόπουλος 8, Τέιλορ 11 (1), Ντάνιελ 17, Λιανός, Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Νιφόρας 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 1, Χοτ, Μπολντς 17.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 9, Κόβιτς 3, Τζόουνς 15, Μπράουν 9 (1), Βον 4, Μάρκοβιτς 10 (1), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 14, Ζάρας, Μπένας.