/

Πάτρα: Αγκαλιά με τα πλέι οφ ο Απόλλωνας μετά τη νίκη του με 68-65 επί του Πανελευσινιακού

Πάτρα: Αγκαλιά με τα πλέι οφ ο Απόλλωνας...

Κορυφαίος ο Νίκος Αργυρόπουλος που πέτυχε 21 πόντους

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον του μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα ο Απόλλωνας επικράτησε με 68-65 του Πανελευσινιακού στην κατάμεστη Περιβόλα, σε μία αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της Α1 Εθνικής.

Oι "μελανόλευκοι" ξεκίνησαν δυνατά καταφέρνοντας να προηγηθούν με 24-18 στο πρώτο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση με τον Πανελευσινιακό.

Στη συνέχεια όμως η πατρινή ομάδα χαλάρωσε και έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά στο ημίχρονο με 39-34.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας πήρε και πάλι να ηνία του αγώνα έχοντας οριακό προβάδισμα κόντρα στην Ελευσίνα με 52-48.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα έδειξε ότι ήθελε τη νίκη για να εξασφαλίσει τα πλέι οφ και τα κατάφερε επικρατώντας με 68-65.

Τα 10λεπτα: 24-18, 34-39, 52-48, 68-65.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Αργυρόπουλος 21 (2), Γκραντ 16 (2), Λιανός, Έρτσεγκ, Πέτροβιτς 8 (2), Λυμπέρης, Κλάιμπερ 5 (1), Ζαφείρης, Τέρνερ 1, Κρόλο 2.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Σκαραφίγκας): Νίκου 6, Παπανικολόπουλος 8 (2), Παπανικολάου, Δημάκος, Γκίμπσον 14, Μαγκουνής 6 (1), Λιακόπουλος 4, Τσιάκος 5 (1), Αβραμίδης 2, Εζιούκου 20.