/

Νέα ήττα για τον Απόλλωνα με 76-74 στο φινάλε από το Περιστέρι

Νέα ήττα για τον Απόλλωνα με 76-74 στο φ...

Και πάλι έχασαν στο τέλος οι "μελανόλευκοι"

Αν και είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Απόλλωνας τελικά γνώρισε και πάλι την ήττα στο τέλος με 76-74 από το Περιστέρι για την τρίτη αγωνιστική της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών.

Η πατρινή ομάδα αν και είχε το προβάδισμα στα τρία δεκάλεπτα, το καλάθι του Ντουάιτ Θορν στην εκπνοή της αναμέτρησης, έδωσε στο Περιστέρι τη νίκη με 76-74.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με οδηγό τον Πέτροβιτς στο 5' προηγήθηκε με 7-13 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 18-26.

Στη συνέχεια ο Απόλλωνας πάτησε γκάζι και στο 13' προηγήθηκε με 27-34. Το Περιστέρι μείωσε σε 31-34 στο 14' αλλά η ομάδα του Νίκου Βετούλα δεν έχασε το ρυθμό της και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 38-49.

Στην επανάληψη η ομάδα του Τζίμη Κουστένη παρουσιάστηκε πιο βελτιωμένη και κατάφερε με επιμέρους σκορ 8-2 να μειώσει σε 46-51 στο 24' και με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε σε 58-61.

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει το προβάδισμα, αλλά το Περιστέρι δεν του επέτρεπε να ανοίξει περισσότερο την διαφορά. Στο 37' όμως, η ομάδα της Πάτρας με τρίποντο του Γιάννη Λιανού έκανε το 64-70 αλλά οι γηπεδούχοι με καλάθι του Τάιλερ Χάινς μείωσαν σε 72-73, ένα λεπτό πριν από την λήξη.

Με 1/2 ο Γιάννης Λιανός έκανε το 72-74 για τον Απόλλωνα 15" πριν από την λήξη αλλά ο Νώντας Παπαντωνίου αμέσως μετά ισοφάρισε σε 74-74 και στην εκπνοή ο Ντουάιτ Θορν με καλάθι διαμόρφωσε το τελικό 76-74!

Τα 10λεπτα: 18-26, 38-49, 58-61, 76-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Κουστένης): Παπαντωνίου 9 (1), Κομποδιέτας, Θορν 14, Κανονίδης 18 (2), Τζόουνς 3 (1), Μάντζαρης 2, Ουίλιαμς 8, Χάινς 11, Πέτρουλας 10, Μελισσαράτος 1, Ψαρόπουλος, Ζούμπος.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 15, Καπερώνης, Γκραντ 9 (1), Λιανός 7 (1), Πέτροβιτς 19 (1), Κλάιμπερ 11 (3), Ζαφείρης 3, Τέρνερ 6, Κρόλο 2.