/

Αποκλείστηκε ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 77-73 από την Κηφισιά

Αποκλείστηκε ο Απόλλωνας ηττήθηκε με 77-...

Αποχαιρέτησαν το κύπελλο οι "μελανόλευκοι"

Αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του κυπέλλου ο Απόλλωνας, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τη Νέα Κηφισιά εκτός έδρας με 77-73. Οι "μελανόλευκοι" πλήρωσαν το κακό πρώτο ημίχρονο και στην επανάληψη όσο και να προσπάθησαν δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν στην διάθεσή τους τον αρχηγό Νίκο Αργυρόπουλο που είναι τραυματίας, καθώς και τον Δανιήλ που λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων σταμάτησε την καριέρα του.

Στο αγωνιστικό τομέα τώρα στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας δεν έδειξε καλό πρόσωπο και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 22 πόντους διαφοράς (38-16), ωστόσο με ένα σερί 8-0 οι "μελανόλευκοι" κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο με 38-24.

Στην επανάληψη οι αθλητές του Νίκου Βετούλα έδειξαν χαρακτήρα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 53-53 στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί με 53-56, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 60-56.

Ένα λεπτό πριν από την λήξη του αγώνα η Νέα Κηφισιά είχε προβάδισμα ενός πόντου (73-72), ενώ το σκορ 39.31'' πριν το τέλος ήταν στο καλάθι (75-73). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν και πάλι το δρόμο για το καλάθι και έτσι το παιχνίδι έληξε με 77-73.

Τα 10λεπτα: 21-11, 38-24, 53-53, 77-73.

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Μοσχοβιτης 19 (2), Κακαργιάς Διαμαντόπουλος, Τζιάλλας, Κάραμπουλας 28 (2), Μενουδάκος 4, Σιούτης 10 (1), Ψαθάς 3, Πετροδημόπουλος 13.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 3, Καπερώνης, Γκραντ 9 (1), Τέρνερ 4, Λιανός 10 (1), Ουόκερ 12 (2), Πέτροβιτς 14 (1), Κλάιμπερ 21 (4).