/

Μπάσκετ: Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στη Γαλλία η ΑΕΚ

Μπάσκετ: Δεν ολοκλήρωσε την ανατροπή στη...

Γνώρισε την ήττα με 80-78

Η ΑΕΚ επέστρεψε από το -16 στο Στρασβούργο, διεκδίκησε τη νίκη απέναντι στους δευτεραθλητές Γαλλίας, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 80-78 για την 5η αγωνιστική στο Basketball Champions League. Για την Ένωση που πλέον έχει ρεκόρ 2-3 πρώτος σκόρερ ήταν ο αρχηγός της Ντούσαν Σάκοτα με 19π. ενώ για τους Γάλλους ο άλλοτε παίκτης του Ρεθύμνου Cretan Kings και του Παναθηναϊκού Superfoods, Ζακ Ράιτ είχε 26π.

Οι «κιτρινόμαυροι» δύο ημέρες μετά από την πρόκρισή τους στον τελικό του Κυπέλλου, προσπάθησαν για τη νίκη επί γαλλικού εδάφους, όμως παρότι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, στο φινάλε είδαν τον Ράιτ να φτάνει σε ένα ακόμα καλάθι και να δίνει τη νίκη στη Στρασμπούρ.

Η ομάδα του Βενσάν Κολέ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης να χτίσει μία υπέρ της διαφορά που μόλις στο 8’ έφτασε σε διψήφια επίπεδα (19-9). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ ακόμα και όταν η ΑΕΚ μείωσε με τους Σάκοτα και Ελόνου σε 25-17 έτρεξαν ένα επιμέρους 9-4 στο επόμενο πεντάλεπτο για να προηγηθούν με 34-21 στο 17’. Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τη γαλλική ομάδα να προηγείται με 39-29.

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το γαλλικό προβάδισμα συνέχισε να βρίσκεται σε διψήφια επίπεδα. Στο 24' ο Τζέιμς μείωσε σε 46-37 όμως ένα 7-0 της Στρασμπούρ την έφερε στο 27' για πρώτη φορά στο +16 (53-37). Η ΑΕΚ προσπάθησε και πάλι να κατεβάσει τη διαφορά όμως οι Γάλλοι βρήκαν λύσεις με τον Ράιτ και έκλεισαν την περίοδο στο +10. Αυτό συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου (65-54 στο 32:28) πριν ο Ντούσαν Σάκοτα... πάρει φωτιά.

Ο αρχηγός της ΑΕΚ με 3/3 τρίποντα -αλλά και ένα του Γκριν- έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού στο σκορ, καθώς ολοκληρώνοντας ένα σερί 12-0 σε ένα δίλεπτο η Ένωση προηγήθηκε με 66-65 στο 34:20. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στο 37' ο Λελούπ με τρίποντο έκανε το σκορ 73-69. Ο Γκριν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (73-72) ενώ ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Σάκοτα ισοφάρισε σε 74-74 αλλά και στα 23'' για το φινάλε σε 78-78. Στο φινάλε όμως ο κορυφαίος του γηπέδου Ζακ Ράιτ ευστόχησε δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του με 80-78.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 39-29, 57-47, 80-78

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Κολέ): Ράιτ 26, Άτκινς 6 (2), Λαμπειριέ 3, Λελούπ 3 (1), Σι 10 (2),  Λόγκαν 20 (4), Μπιλάν 12, Μπέιχουρτ, Κόρτειλ.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος):  Ελόνου 1, Τζέιμς 6, Γκριν 18 (3), Χάρις 11, Ξανθόπουλος 5 (1), Σάκοτα 19 (4) Λαρεντζάκης 9 (1), Μπάρλοου, Μαυροειδής 7, Σι 2.

Πόλο: Ο ΝΟΠ θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό και η ΝΕΠ θα παίξει εκτός με την Βουλιαγμένη