/

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας προκρίθηκε στις δέκα καλύτερες ομάδες του κυπέλλου - Κέρδισε το Λαύριο με 83-79 στη δεύτερη παράταση

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας προκρίθηκε στις δέκ...

Σε ένα εντυπωσιακό αγώνα

Ο Προμηθέας είναι πλέον μεταξύ των δέκα καλύτερων ομάδων του κυπέλλου, όπου επικράτησε με 83-79 του Λαυρίου στη δεύτερη παράταση. Πλέον ο επόμενος αντίπαλος της ομάδας του Μάκη Γιατρά θα είναι ο Κολοσσός στη Ρόδο και στο βάθος ο ...Παναθηναϊκός.

Tα 10λεπτα: 15-19, 33-38, 48-49, 65-65, (α’ παράταση) 72-72, (β’ παράταση) 83-79

Προμηθέας (Γιατράς): Τουντζιαράκης 2, Έβανς 10, Σκούφης, Γκίκας 9 (2), Μιλόσεβιτς 28 (1), Γερομιχαλός 2, Φαγέ 2, Ρέλεφορντ 12 (2), Δημάκος 3 (1), Λίποβι 6, Σαλούστρος 9 (1).

Λαύριο (Σερέλης): Τζόνσον 9, Παπαδημητρίου 2, Βεργίνης 8 (2), Λαμπ 15 (2), Λεγκίκας 4, Μέιερ 3, Νίξον 7 (1), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος 4 (1), Κακλαμανάκης 4, Μουρ 20.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

19:29 Ο Προμηθέας προηγείται με 78-75 στη δεύτερη παράταση του Λαυρίου

19.20 Νέα παράταση στο ματς, αφού οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες και στην παράταση με 72-72.

Ξεκίνησε η παράταση με τον Προμηθέα να χάνει με 67-70 από το Λαύριο και τώρα 69-70 ένα λεπτό πριν το τέλος.

19:00 Πάει παράταση το ματς στο "Δ. Τόφαλος" με τις δύο ομάδες να τελειώνουν την κανονική περίοδο με 65-65. Το καλάθι του Γερομιχαλού στο τέλος ήταν εκπρόθεσμο και δνε μέτρησε.

18:59 Προμηθέας και Λαύριο είναι ισόπαλοι με 65-65 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα

Ο Προμηθέας έχει περάσει μπροστά με 63-62 στον αγώνα με το Λαύριο, 2.5 λεπτά πριν το τέλος.

18: 45 Το Λαύριο προηγείται με 51-58 του Προμηθέα 6.5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

18:36 Τελείωσε η τρίτη περίοδος στο "Δ. Τόφαλος" με τον Προμηθέα να χάνει με 48-49 και πλέον θα τα δώσει όλα στη συνέχεια για την πρόκριση.

18:27 Η πατρινή ομάδα χάνει με 43-46 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

18:18 Με ένα σερί 6-0 ο Προμηθέας έφερε τη διαφορά στο πόντο σε 40-41 στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 42-42.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Υφυπουργός αθλητισμού ο Γιώργος Βασιλειάδης μαζί με τον πρόεδρο του ΠΑΕΚ Νίκο Κανελλάκη, καθώς και ο πρόεδρος της ΠΑΕ Παναχαϊκή Κώστας Μπακαλάρος.

18:10 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με το σκορ να είναι 34-41 υπέρ των φιλοξενούμενων.

18:00 Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο "Δ. Τόφαλος", με τον Προμηθέα να χάνει με 33-38 από το Λαύριο, στο μεταξύ τους αγώνα για το κύπελλο Ελλάδας.

17: 48 Ο Προμηθέας πέρασε μπροστά στο σκορ με 30-29, 4.35'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

17.34: Η πατρινή ομάδα έχει ανεβάσει στροφές και μειώνει σε 25-26 στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου.

17:32 Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος

17.26 Ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος με τον Προμηθέα να χάνει με 15-19 από το Λαύριο.

17:18 Ο Προμηθέας μείωσε σε 13-17 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

17:09 Το Λαύριο έχει περάσει μπροστά στο σκορ με 3-7 στα τέσσερα πρώτα λεπτά.

17:03 Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο "Δ. Τόφαλος", με τον Προμηθέα να προηγείται με 3-2 σε ένα γρήγορα μέχρι τώρα παιχνίδι.

Ο Πορμηθέας ξεκίνησε με τους Γκίκα, Λίποβι, Σαλούστρο, Γερομιχαλός και Εβανς.

Το Λαύριο ξεκίνησε με τους Μουρ, Νίξον, Λαμπ, Κακλαμανάκη και Περράκη.

17:00 O Προμηθέας υποδέχεται το Λαύριο για τη 2η αγωνιστική της β΄φάσης του κυπέλλου Ελλάδας. Η πατρινή ομάδα θέλει την νίκη για να προκριθεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στους "10" του κυπέλλου.

Διαιτητές του αγώνα είναι  οι Δεσλής, Παγώνης και Λ. Καλογερόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 33-38 (ημ.), 48-49, 65-65

Στο γήπεδο και ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Μίσσας.

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη πρόκριση του Προμηθέα επί του Κόροιβου