/

Μπάσκετ: Ο Παναθηναϊκός κέρδισε την ΑΕΚ

Στην δεύτερη παράταση με 106-87

Ο Παναθηναϊκός μετά από ένα αγώνα θρίλερ που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση (77-77 κ.α., 84-84 1η παρ.) επικράτησε με 106-87 της ΑΕΚ εκτός έδρας σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ο Σίνγκλετον που έκανε νταμπλ νταμπλ με 22 πόντους και 16 ριμπαούντ. Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-8 στο 3΄με 8 συνεχόμενους  πόντους του Μπουρούση.

Στην συνέχεια η Ένωση περιόρισε τον διεθνή σέντερ των «πρασίνων» και με την ευστοχία των παικτών της στις βολές και τα τρίποντα των Νούλεϊ και Ούκιτς πέρασε μπροστά με 20-15 (8΄).  Η ομάδα του Τσάβι Πασκούαλ όμως αντέδρασε και με τον Σίνγκλετον να ευστοχεί σε τρίποντο δευτερόλεπτα πριν την λήξη του δεκαλέπτου μείωσε στον πόντο (24-23).

Στην δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν  στην πρωτοπορία του σκορ μέχρι και το 15΄ όταν η ΑΕΚ με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 42-35  (18΄). Το «τριφύλλι» όμως απαντώντας με ένα δικό του σερί 5-0 πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -1 (42-41).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 2-10 και πέρασε μπροστά με 7 (44-51).Η ΑΕΚ όμως με τους Μαυροκεφαλίδη και Μαυροειδή  μείωσε άμεσα στο πόντο και στην συνέχεια προσπέρασε μπροστά με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 62-57.

Στην τελευταία περίοδο Παναθηναϊκός και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 37? όταν οι κυπελλούχοι Ελλάδας με ένα σερί 6-0 προηγήθηκαν με 68-74 και έδειξαν να καθαρίζουν τον αγώνα. Η ΑΕΚ όμως δεν κατέθεσε τα όπλα και με ένα κρεσέντο τριπόντων από Νούλεϊ (1) και ΜακΓκραθ (2) πήρε βραχεία κεφαλή (77-76) ένα λεπτό πριν την λήξη.

Ο Ρίβερς με 1/2 βολές ισοφάρισε για τους «πράσινους» , αλλά στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν ευστόχησαν στις επιθέσεις που έκαναν στα τελευταία 49 δευτερόλεπτα και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί το θρίλερ συνεχίστηκε με τον ΜακΓκραθ να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο δίνοντας το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 83-82 , ενώ ο Μαυροειδής με 1/2 βολές έκανε το σκορ 84-82 16'' πριν την λήξη.

Ο Καλάθης όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ στην επόμενη φάση και σκόραρε από κοντά στέλνοντας τον αγώνας σε δεύτερη παράταση. Εκεί ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 16-0 και  έφτασε πανηγυρικά στην νίκη με το τελικό 87-106.

Τα δεκάλεπτα:24-23, 42-41, 62-57, 77-77, 84-84, 87-106

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Πουρσανίδης Γ.-Διαμαντής

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12 (2/10 τρίπ.), Λαρεντζάκης 5 (1/5 σουτ, 6 ασ.),. Νιούλεϊ 6 (2/2 τρίπ.), Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 19 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), ΜακΓκραθ 9 (3/5 τρίπ.), Ελόνου 11 (11 ριμπ.), Βασιλειάδης, Χαριτόπουλος, Ντίξον 4, Σάκοτα 9 (0/3 τρίπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Ρίβερς 17 (3/5 τρίπ., 6 ριμπ.), Φελντέιν 10 (1/5 τρίπ.), Μπουρούσης 18 (7/11 σουτ), Σίνγκλετον 22 (3/3 τρίπ., 16 ριμπ.), Καλάθης 14 (2), Τζέιμς 11, Παππάς 5 (1), Γκιστ 9 (6 ριμπ.), Γκάμπριελ.