/

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα με 73-79 στη Λευκάδα επί της τοπικής Δόξας

Μπάσκετ: Μεγάλη νίκη για τον Προμηθέα με...

Βαθμολογική ανάσα για την πατρινή ομάδα

Απόδραση... παραμονής για τον Προμηθέα από τη Λευκάδα με την ομάδα της Πάτρας να επικρατεί για δεύτερη φορά φέτος της Δόξας, με 79-73 και να αποκτά τεράστιο προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Οι Πατρινοί παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα των γηπεδούχων, κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και στο τελευταίο τρίλεπτο έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 10-3 επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο του Προμηθέα αλλά και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα που παίρνουν οι Πατρινοί από τις 26 Νοεμβρίου καθώς μετρούσαν έξι σερί ήττες.

Ο Τόντιτς πέτυχε 20 πόντους για τους Πατρινούς, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ντόμπλας (18π.) και Χάρις (16π.)

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι προηγούμενοι με 16-2 ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (28-15). Η ομάδα της Πάτρας σταδιακά βρήκε τα πατήματά της και έχοντας επιθετική πολυφωνία ροκάνισε τη διαφορά (35-32 στο 18') πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο υπολειπόμενη τέσσερις πόντους (42-38).

Η Δόξα συνέχισε να κρατά το προβάδισμα στο σκορ και στην τρίτη περίοδο με τον Προμηθέα ωστόσο να αντιδρά και να μετατρέπει το 49-41 του 23' σε 51-52 στο 27' βάζοντας το παιχνίδι ξανά στην αφετηρία, μιας και η το δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 56-56.

Με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Δόξα ήταν εύστοχη από τη γραμμή των βολών (σημείωσε τους επτά πρώτους πόντους της στην περίοδο από εκεί) ενώ στο 34' ο Τσαλδάρης με τρίποντο της έδωσε αέρα πέντε πόντων (66-61).

Ο Προμηθέας προσπέρασε εκ νέου με πέντε σερί πόντους του Μουρ (66-67) με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα του σκορ.

Ο Ντόμπλας έκανε το 70-69 στο 37' όμως στο τελευταίο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχοντας 7/8 ελεύθερες βολές και κατάφεραν να συντηρήσουν το προβάδισμά τους και να φτάσουν στη νίκη.

Θυμηθείτε την εξέλιξη

19.05 Τεράστια νίκη πήρε ο Προμηθέας μέσα στην Λευκάδα με 79-73 επί της τοπικής Δόξας, για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής. Η πατρινή ομάδα μετά το κακό της ξεκίνημα κατάφερε σταδιακά να μπει στο παιχνίδι και στο τέλος να πάρει μία σημαντική βαθμολογικά νίκη.

Με τους βαθμούς της νίκης ο Προμηθέας αναρριχήθηκε σημαντικά στο βαθμολογικό πίνακα της μεγάλης κατηγορίας.

19.00 Ο Προμηθέας συνεχίζει να προηγείται με τέσσερις πόντους με 73-77, 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

18.58 Η Δόξα δεν το βάζει κάτω και μειώνει σε 73-75.

18.55 Η αντεπίθεση στο τέλος απέδωσε καρπούς για τον Προμηθέα, ο οποίος είναι κοντά στη νίκη, αφού προηγείται με 71-75 ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

18.53 Το παιχνίδι έχει εξελιχθεί σε θρίλερ, αφού οι ομάδες παλεύουν για τη νίκη. Οριακό προβάδισμα για Προμηθέα με 71-72 λίγο πριν τη λήξη

18.50 Ο Προημηθέας προηγείται με 70-72, 2.20' πριν το τέλος

18.45 O Προμηθέας πέρασε μπροστά στο σκορ με 66-67 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

18.37 Η τελευταία περίοδος πάει πόντο - πόντο για Προμηθέα και Δόξα Λευκάδας, με καμία από τις δύο ομαδές να μην μπορεί να πάρει μία διαφορά στα δύο πρώτα λεπτά. Ωστόσο η Δόξα προηγείται οριακά με 59-57

18.28 Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 56-56 και πλέον θα λύσουν τις διαφορές του, στην τελευταία περίοδο.

18.25 Ο Προμηθέας  πέρασε μπροστά στο σκο 0.14'' πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, όπου προηγείται με 55-56 της Δόξας Λευκάδας.

18.20 Η πατρινή ομάδα ισοφάρισε σε 52-52 δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου

18.15 Ο Προμηθέας έχει ξεκινήσει δυναμικά στην επανάληψη έχοντας μειώσει τη διαφορά στο τρίποντο (49-46) από τη Δόξα Λευκάδας, στα μισά της περιόδου.

18.10 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

17.54 Ο Προμηθέας χάνει με 42-38 από την Δόξα Λευκάδας στο ημίχρονο της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Αγγέλου έχουν καταφέρει να μειώσουν την εις βάρος τους διαφορά.

17.44 Έντονη η ατμόσφαιρα στην Λευκάδα για τις αποφάσεις των διαιτητών που έφερε και ένταση μεταξύ των δύο προπονητών. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται συνεχώς.

17.43 Η πατρινή ομάδα έχει ανεβάσει το ρυθμό της καταφέρνοντας να μειώσει τη διαφορά που χάνει (35-29) από την νησιωτική ομάδα.

17.35 Έχει ξεκινήσει το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Προμηθέας δεν έχει καταφέρει να απειλήσει ακόμη τη Δόξα και χάνει με 31-19, με την ολοκλήρωση των τριών πρώτων λεπτών της περιόδου.

17.25 Ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος για τον Προμηθέα, όπου χάνει με 28-15 από την Δόξα Λευκάδας

17.20 O Προμηθέας δεν έχει καταφέρει να βρει ρυθμό χάνοντας με 19-10 δύο λεπτά πριν το τέλος. Τον αγώνα παρακολουθεί και ο Υφυπουργός αθλητισμού κ. Βασιλειάδης.

17.10 Ο Προμηθέας χάνει με 13-2 στο πρώτο μισό της πρώτης περιόδου της αναμέτρησης, με τη Δόξα Λευκάδας. Το μοναδικό καλάθι των Πατρινών έχει πετύχει ο Σαρικόπουλος.

17.02 Η Πατρινή ομάδα ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Παπαντωνίου, Γκίκα, Φαγιέ, Σαρικόπουλο και Μουρ.

17.00 Ο Προμηθέας παίζει αυτή την ώρα με την Δόξα Λευκάδας για το πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής. Η πατρινή ομάδα θέλει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα σε αυτή την αναμέτρηση.

Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη του αγώνα.