/

Ποδηλασία: Στις λεπτομέρειες έχασε το μετάλλιο ο Βολικάκης

Ποδηλασία: Στις λεπτομέρειες έχασε το με...

Κατέκτησε την 4η θέση

Ο Χρήστος Βολικάκης έχασε στις λεπτομέρειες το μετάλλιο στο Scratch (15km, 60 στροφές) του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ποδηλασίας πίστας. Ο αγώνας άνοιξε την αυλαία χθες στο ποδηλατοδρόμιο Saint-Quentin-en-Yvelines στα προάστια του Παρισιού.

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Βολιώτης πρωταθλητής κατέκτησε την 4η θέση στο αγώνισμα στο οποίο συμμετείχαν συνολικά 22 ποδηλάτες.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Ελβετός Σούτερ, το ασημένιο ο Πολωνός Τεκλίνσκι, ενώ ο Ολλανδός Στρέτινγκα ήταν ο αθλητής που «έκλεψε» το χάλκινο μετάλλιο από τον Βολικάκη.

14ος ο Σωτηρακόπουλος στο 1χλμ. ατομική χρονομέτρηση Την 14η θέση στο 1 χιλιόμετρο ατομική χρονομέτρηση κατέλαβε ο Ανάργυρος Σωτηρακόπουλος.

Ο Αρκάς ποδηλάτης του Κρόνου Νίκαιας, κάλυψε την απόσταση σε 1:03.039, επίδοση που τον έφερε στην 14η θέση μεταξύ 22 αθλητών.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Γάλλος Λαφάργκ με 1:00.685, ενώ στις δύο επόμενες θέσεις ακολούθησαν ο Γερμανός Ένγκλερ (1:00.807) και ο Τσέχος Μπάμπεκ (1:00.966).

Ποδηλασία: Πέμπτη θέση για τον Λουκά Καταπόδη