/

Α1 μπάσκετ: Ιστορική πρώτη νίκη για την Κύμη επί του Κοροίβου

Α1 μπάσκετ: Ιστορική πρώτη νίκη για την ...

Η ομάδα της Αμαλιάδας ηττήθηκε με 93-70 στην Εύβοια

Ιστορική πρώτη νίκη για την Κύμη στην «παρθενική» παρουσία της στην Α1 Ανδρών. Το σύνολο του Βασίλη Μπρατσιάκου συνέτριψε 93-70 τον Κόροιβο στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», για τη 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα της Αμαλιάδας στην δεύτερη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα της Κύμης, που βρέθηκε στο +16 (25-9) μόλις στο έβδομο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τσούπκοβιτς δεν έχανε σουτ, ο Ελ-Αμίν ακολουθούσε και ο Κόροιβος βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο από πολύ νωρίς.

Το 31-18 της πρώτης περιόδου έφερε ακόμη περισσότερο ενθουσιασμό στο κοινό της Χαλκίδας, οι παίκτες του Καλαμπάκου προσπάθησαν να μείνουν όσο γινόταν πιο κοντά στο σκορ, βρέθηκαν να χάνουν με 18 (43-25) στο 16', αλλά έκλεισαν το πρώτο μέρος στο -9 (45-36), ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με την Κύμη να έχει σταθερά το προβάδισμα και τον Κόροιβο το momentum. Βγήκαν από αυτά... 55 λεπτά αργότερα.

Κι αυτό διότι το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δεκάλεπτη καθυστέρηση λόγω προβλήματος στην τάση του ρεύματος και 1'04'' μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου, τα φώτα έσβησαν τελείως! Όταν το παιχνίδι άρχισε ξανά, 55 λεπτά αργότερα, η Κύμη δεν πιανόταν.

Ένα επιμέρους 15-2 (με τους Τσούπκοβιτς, Ελ-Αμίν να πυροβολούν πίσω από τη γραμμή του τρίποντου) έδωσε στην Κύμη την ώθηση που χρειαζόταν προκειμένου να “καθαρίσει” από πολύ νωρίς το παιχνίδι.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 27 πόντους (69-42 στο 28') υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι δεν έχασαν ούτε μία φορά στο παιχνίδι το προβάδισμα στο σκορ, μοίρασαν 24 ασίστ, έβαλαν 19 πόντους στον αιφνιδιασμό και βρέθηκαν γενικά σε εξαιρετική μέρα επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 45-34, 76-50, 93-70

ΚΥΜΗ SEAJETS (Μπρατσιάκος): Αμπντούλ-Αλίμ, Τσούπκοβιτς 19 (7ρ.), Σταμάτης 11 (3/4τρ.), Μόργκαν 14 (7ρ., 4ασ.), Ελ-Αμίν 16 (7/11σ., 6ασ.), Τουντζιαράκης 8 (3/3σ.), Σχίζας 4, Σιγκούνας 0/5σ., Κατράνας 4, Τζόλος 3, Κωνσταντακόπουλος 3, Πάλμπλαντ 11 (3/5ρ.).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 11 (4/13σ.), Μιχάλογλου 2, Χατζηνικόλας 6 (8ρ., 6ασ.), Ρίτσαρτ 8, Χολ 16 (7/8σ., 6ρ.), Μπράουν 19 (7/18σ., 6ασ., 6λ.), Σαχπατζίδης 6, Σπυριδωνίδης 2 (5ασ.), Αποστολίδης.

Α1 μπάσκετ: Νικηφόρο ξεκίνημα για το Λαύριο απέναντι στην Κύμη