/

Πόλο: Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό

Πόλο: Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό στο ν...

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν στα Ιλίσια με 14-4

Μόνο ντέρμπι δεν έγινε στο Ιλίσιο κολυμβητήριο. Ο καταιγιστικός Ολυμπιακός διέλυσε με 14-4 τον Παναθηναϊκό, έκανε το «5 στα 5» και επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 πόλο ανδρών.

Ευκολότερα από ότι κανείς θα περίμενε, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο Ιλίσιο κολυμβητήριο με 14-4 στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική της Α1 πόλο των ανδρών.

Οι "ερυθρόλευκοι" ήταν σε πολύ καλή βραδιά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που μετά το πρώτο γκολ... κόλλησε στην επίθεση. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός σκόραρε από παντού, με κορυφαίο τον Γιάννη Φουντούλη, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με πέντε γκολ.

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου έδειξε τις διαθέσεις της από το ξεκίνημα, παίρνοντας πολύ γρήγορα μια καλή διαφορά στο ματς, η οποία άγγιξε τα έξι γκολ στο ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε δικαιωματικά στους Πειραιώτες, οι οποίοι παρά τα δύο γκολ που δέχθηκαν σημείωσαν άλλα έξι.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού ο Ολυμπιακός είχε "χτίσει" ήδη μια καλή διαφορά με αποτέλεσμα να πάρει τελικά τη νίκη και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας της Α1 πόλο των ανδρών, διατηρώντας παράλληλα και το αήττητο.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 1-7, 3-13, 4-14.

Παναθηναϊκός (Λοράντος): Πρίμορατς 2, Βιτέλλας 1, Κόνγουεϊ 1

Ολυμπιακός (Βλάχος): Φουντούλης5, Βλαχόπουλος 3, Δελακάς 2, Μυλωνακης 1, Γεννηδουνιάς 1 Κολόμβος 1, Ντόσκας 1

Πόλο: Πρώτος βαθμός για την ΝΕΠ στην φετινή Α1, στο Καλαμάκι