/

Στίβος: Εκπλήξεις, ανατροπές και ιστορικής σημασίας νίκες στο πασκόσμιο πρωτάθλημα

Στίβος: Εκπλήξεις, ανατροπές και ιστορικ...

Δείτε τα αποτελέσματα

Ιστορικής σημασίας ήταν η κούρσα των χαμηλών εμποδίων στην 4η ημέρα του Παγκοσμίου, όχι μόνο γιατί μετείχαν δύο αθλητές από την Κένυα, αλλά διότι ο ένας από αυτούς, ο Νίκολας Μπετ, κατάφερε να στεφθεί νικητής με 47.79 και να χαρίσει στη χώρα του, το πρώτο μετάλλιο στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

Παράλληλα ο αθλητής κατάφερε να σημειώσει την κορυφαία επίδοση στον κόσμο. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ρώσο Ντένις Κουντργιάτσεβ, που με 48.05 κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και πέτυχε εθνικό ρεκόρ.

Πάνω στο νήμα κατάφερε να επικρατήσει του Κέρον Κλέμεντ, ο Τζέφρι Γκίμπσον με 48.17, έναντι 48.18 του Αμερικανού παγκόσμιου πρωταθλητής του 2007 και 2009.
Ο Μάικλ Τίνσλει αν και ήταν το φαβορί για το χρυσό μετάλλιο έμεινε στην όδοη θέση (50.02), καθώς "πλήρωσε" τα πολλά τεχνικά λάθη από το όγδοο εμπόδιο και έπειτα.

400 μ. εμπ.

Μπετ (Κένυα) 47.79

Κουντραγέβτσεβ (Ρωσία) 48.05

Γκίμπσον (Μπαχάμες) 48. 17

Ο Γκρεγκ Ράδερφορντ έχει από σήμερα στη συλλογή του χρυσά μετάλλια σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις. Ο Βρετανός επικράτησε στο μήκος με 8,41 μ. και έγινε έτσι ο απόλυτος κυρίαρχος των τελευταίων ετών στο αγώνισμα. Ο έμπειρος αθλητής δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον έμπειρο Φαμπρίς Λαπιέρ, που στα 32 του χρόνια κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε Παγκόσμιο ανοιχτού με άλμα στα 8,24 μέτρα. Η Κίνα κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο στο αγώνισμα με τον Γιάναν Βανγκ να είναι τρίτος με 8,18 μέτρα. Τρεις αθλητές από την Κίνα ήταν στον τελικό (4η και 5η θέση οι άλλοι δύο), κάτι που έγινε για πρώτη φορά στην ιστορία του αγωνίσματος.

Μήκος

Ράδερφορντ (Μ. Βρετανία) 8,41 μ.

Λαπιέρ (Αυστραλία) 8,24 μ.

Βανγκ (Κίνα) 8,18 μ.

Μπορεί τα τελευταία δύο χρόνια να μην βρίσκεται στην καλύτερη αγωνιστική κατάσταση της καριέρας του, ωστόσο στο Πεκίνο ο Ντέιβις Ρουντίσα κατάφερε να πετύχει τον στόχο του. Ο Κενυάτης ήταν νικητής στα 800 μ. με 1.45.84 σε μια κούρσα, στην οποία επέλεξε να δώσει αργό ρυθμό. Ο Πολωνός Ανταμ Κζοτ προσπάθησε να απειλήσει τον Κενυάτη, τελικά έμεινε δεύτερος με 1.46.08, ενώ τρίτος ήταν ο αθλητής με την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο, ο Αμέλ Τούκα, που με 1.46.30 σημείωσε την μεγαλύτερη διάκριση της καριέρας του.

800 μ.

Ρουντίσα (Κένυα) 1.45.84

Κζοτ (Πολωνία) 1.46.08

Τούκα (Βοζνία Ερζεγοβίνη) 1.46.30

Η Ντένια Καμπαλέρο έκανε την έκπληξη στον τελικό της δισκοβολίας και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με 69,28 μέτρα. Στην τελευταία της βολή ανέβηκε στο βάθρο των νικητών η κορυφαία αθλήτρια του αγωνίσματος τα τελευταία χρόνια, Σάντρα Πέρκοβιτς με 67,39 μέτρα.

Δισκοβολία

Καμπαλέρερο (Κούβα) 69,28 μ.

Πέρκοβιτς (Κροατία) 67,39 μ.

Μούλερ (Γερμανία) 65,53 μ.

Υπόθεση για μία αθλήτρια ήταν ο τελικός των 1.500 μ. με την Γκενζεμπέ Ντιμπάνα να φτάνει με χαρακτηριστική ευκολία στη νίκη με 4.08.09. Η κάτοχος του παγκόσμίου ρεκόρ στην απόσταση, κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.