Ήττα στον πόντο για τον Προμηθέα

Κοινοποίηση
Tweet

Με 74-75 από τον Φοίνικα Λάρισας

Την πρώτη εντός έδρας ήττα σε Εθνική κατηγορία, γνώρισε η ομάδα του Προμηθέα από το Φοίνικα Λάρισας με 75-74 στο κατάμεστο και πάλι γήπεδo της ΕΑΠ.

Το παιχνίδι, που στην 4η περίοδο κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού, είχε δραματικό φινάλε με τους παίκτες του Προμηθέα να αστοχούν σε 3 βολές στο τελευταίο λεπτό (1/2 ο Πέτροβιτς και 0/2 ο Λάππας στα 18'' πριν το τέλος) και το Στέργιο Τσιαμπαλή να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 2/2 βολές στα 2'' πριν τη λήξη, καθώς ο Νίκος Πέττας αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα.

Τα 10λεπτα: 19-22, 40-35 (ημιχ.), 60-58, 74-75.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Ντιμπ 8 (1), Λάππας 2, Κατιάκος 11, Γιαννικόπουλος 5 (1), Τζακόπουλος 13 (3), Πέττας 19 (1), Πέτροβιτς 7, Μαναβόπουλος 7, Χαμηλός, Σουφλιάς 2, Νικολάου.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λιάγκας): Λεπενιώτης 11 (1), Αθανασόπουλος 9 (1), Γοργόλης, Παπαχρήστος 15 (1), Μαγρίζος, Τσιαβές 10, Περρωτής 5, Παπακώστας 17 (1), Τσιαμπαλής 8 (2).