Μεγάλη νίκη για την ΕΑΠ, με 3-2 επί του Παναθηναϊκού

Μεγάλη νίκη για την ΕΑΠ, με 3-2 επί του ...
Κόντης Γιάννης

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι "μελανόλευκοι"

Σπουδαία νίκη με 3-2 σετ πέτυχε η ΕΑ Πατρών επί του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Μετς στο ματς κορυφής για την 11η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου. Οι «πράσινοι» έχασαν τα δύο πρώτα σετ, όμως στη συνέχεια έπιασαν απόδοση που θύμισε αυτή του θριάμβου κόντρα στην Πιατσέντζα και κατάφεραν έχοντας κορυφαίους τους Αγκάμεζ και Σαμικά να παν το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Εκεί οι Πατρινοί φάνηκαν να θέλουν περισσότερο το παιχνίδι και πήραν τους δύο βαθμούς που τους ανέβασαν στη δεύτερη θέση, ενώ το «τριφύλλι» διατηρήθηκε πρώτο, αλλά αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει του Φοίνικα στη Σύρο, τον προσπερνά.

Σε αντίθεση με το παιχνίδι κόντρα στην Πιατσέντζα, ο Παναθηναϊκός ήταν μέτριος στο πρώτο σετ και δεν έβρισκε λύσεις στις επιθέσεις της ΕΑ Πατρών που απ’ τα μισά του πρώτου και μετά είχαν συνεχώς το προβάδισμα. Οι Πατρινοί περιόρισαν σε μεγάλο βαθμό τον Αγκάμεζ, αλλά και το έτερο μεγάλο όπλο του «τριφυλλιού», τον Σαμικά. Αντίθετα οι Γιορντάνοφ, Ροντρίγκεθ και Ριβέρα είχαν κέφια και σε συνδυασμό με τα αρκετά χαμένα σερβίς και το μέτριο μπλοκ των γηπεδούχων το πρώτο σετ κατέληξε στους Πελοποννήσιους.

Οι Πατρινοί ήταν σε θέση οδηγού και σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου σετ. Αγκάμεζ Σαμικά και η άνοδος του Σμαραγδή, κρατούσαν τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι. Βέβαια, η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν στους κερδισμένους πόντους από επίθεση, εκεί όπου η ΕΑ Πατρών είχε περίπου δέκα περισσότερους. Εν τέλει το συγκρότημα του Χριστόπουλου δεν αντιμετώπισε πρόβλημα και έκανε δικό της και το δεύτερο σετ με ένα +4 (21-25).

Το σέρβις του Παναθηναϊκού διορθώθηκε σημαντικά, όπως άλλωστε και το μπλοκ. Οι Πατρινοί δεν ανταποκρίθηκαν το ίδιο καλά σε άμυνες και υποδοχή και έμειναν πίσω στο σκορ, μην μπορώντας στη συνέχεια να πλησιάσουν και να διεκδικήσουν το τρίτο σετ. Οι «πράσινοι» με τους Αγκάμεζ και Σαμικά να ανεβάζουν την απόδοσή τους και να βολιδοσκοπούν το αντίπαλο παρκέ μείωσαν με χαρακτηριστική άνεση (25-16) σε 2-1 σετ και μπήκαν και πάλι στο κόλπο για την κατάκτηση των δύο βαθμών που δίνει η νίκη στο τάι μπρέικ.

Ο Παναθηναϊκός με τέμπο ανάλογο του τρίτου σετ, υπερίσχυσε και στο τέταρτο σετ. Πλέον ένα ακόμα όπλο αποτελούσε και ο Χριστοφιδέλης, ο οποίος σημείωσε τέσσερις από τους έξι άσους των γηπεδούχων, ενώ στο ξέσπασμα τους παρέμεναν μπροστάρηδες ο Αγκάμεζ και ο Σαμικά. Το «τριφύλλι» επικράτησε πολύ εύκολα με 25-16 και στο τέταρτο σετ με και έδειχνε έτοιμο να σώσει την κατάσταση παίρνοντας τη νίκη στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι γηπεδούχοι ήρθαν με φόρα απ’ τα δύο προηγούμενα, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και οι Πατρινοί με μια αντεπίθεση προς το τέλος κατάφεραν και νίκησαν 15-11 πιάνοντας κορυφή.

Τα σετ: 23-25, 21-25, 25-16, 25-16, 11-15

ΑΡΗΣ Μαρμούρης ΑΕ-ΠΑΟΚ (Γεροθόδωρος - Δεληκωστίδης) Βασιλικά, 20.00 (Novasports 7)