/

Α1 μπάσκετ: Νέα νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού

Α1 μπάσκετ: Νέα νίκη του Παναθηναϊκού επ...

Οι "πράσινοι" επικράτησαν με 68-61 στο ΟΑΚΑ

Μετά από την επικράτησή του στο ΣΕΦ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός Supefoods επικράτησε του Ολυμπιακού και στο ΟΑΚΑ, με 68-61, για τη 14η αγωνιστική και συνεχίζει πρώτος και αήττητος στην Α1 Basket League. Οι «πράσινοι» που είχαν επικρατήσει και στη συνάντηση των δύο ομάδων στην Ευρωλίγκα, ουσιαστικά «κλείδωσαν» την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου καθώς πλέον απέχουν τέσσερις νίκες από τη δεύτερη θέση και τον Ολυμπιακό, με τον οποίο έχουν και το πλεονέκτημα σε κάθε ισοβαθμία.

Οι δύο αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι καθώς ολοκλήρωσαν και οι δύο με ποσοστό κάτω από το 40% εντός παιδιάς, με τον μεν Παναθηναϊκό Superfoods να έχει 20/51 σουτ και τον δε Ολυμπιακό 19/55. Ένα ιδιαίτερο στοιχείο είναι επίσης οι λίγες ασίστ καθώς οι γηπεδούχοι μοίρασαν 9 (έχοντας 10 λάθη) ενώ οι Πειραιώτες 11 (έχοντας 12 λάθη).

Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ άστοχοι από το ξεκίνημα του αγώνα. Είναι χαρακτηριστικό πως ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο έχοντας μόλις 1/10 σουτ (1/6 δίποντα και 0/4 τρίποντα). Την ίδια στιγμή ο Ολυμπιακός που είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ ενώ σούταρε με καλύτερα ποσοστά (6/11 δίποντα και 1/6 τρίποντα) πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δύο λεπτά πριν από το φινάλε το έφτασε στο +11 με τον Πρίντεζη να κάνει το 7-18 ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 11-20.

Δύο τρίποντα από τον Λεκαβίτσιους αλλά και οι πόντοι του Βουγιούκα επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό Superfοods να παραμείνει κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 24-27 στο 17' αλλά και στο καλάθι (26-28) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους παρότι ολοκλήρωσαν τη δεύτερη περίοδο με 4/13 σουτ και τέσσερα λάθη.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός πήγε και πάλι στο +5 (30-35) με γκολ φάουλ του Παπανικολάου όμως στο επόμενο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός Superfoods με ένα σερί 6-0 πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με τον Ρίβερς να κάνει το 36-35.

Με να δικό του 6-0 ο Ολυμπιακός έκανε το 36-41 στο 25' με τις δύο ομάδες να συμβαδίζον στο σκορ και τον Παππά με τρίποντο να δίνει νέο προβάδισμα στους γηπεδούχους (48-46) στο 29'. Η διαφορά των δύο πόντων χώριζε τις δύο ομάδες στο φινάλε της τρίτης περιόδου (50-48).

Ο Παναθηναϊκός Supefoods συνέχισε να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ με τον Στρέλνιεκς να μειώνει σε 56-53 στο 33΄. Ο Ρίβερς με 2/2 βολές και ο Μήτογλου με εύστοχο τρίποντο έβαλαν για πρώτη φορά τους «πράσινους» στο +8 (61-53) ενώ στο 37' ο Λεκαβίτσιους πήγε το πράσινο προβάδισμα στο +9 (65-56).

Με ένα μικρό σερί 4-0 ο Ολυμπιακός μείωσε σε 65-60 στο 38' όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρεις δικούς τους πόντους για το 68-60 με 1'07'' για το φινάλε. Στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες έκαναν διαδοχικά λάθη, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να επικρατεί του Ολυμπιακού με 68-61

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48, 68-61

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 , Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5 (1) Ντένμον, Γκιστ 6, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Μήτογλου 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (12 ριμπάουντ), Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, ΜακΛίν 9, Στρέλνιεκς 1, Ρόμπερτς 4, Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 2.

Α1 μπάσκετ: Σπουδαίο «διπλό» του Κόροιβου στο Αλεξάνδρειο