Πρώτη ήττα για την Παναχαϊκή - Έχασε με 2-1 από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Πρώτη ήττα για την Παναχαϊκή - Έχασε με ...
Μάτσας Ηλίας

Στο «Κλ. Βικελίδης» για την 5η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ

Η Παναχαϊκή γνώρισε την πρώτη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ. Οι «κοκκινόμαυροι» ηττήθηκαν με 2-1 από τον πρωτοπόρο και αήττητο Άρη στο «Κλ. Βικελίδης» για την 5η αγωνιστική.

Η Παναχαϊκή έδειξε καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης ότι δικαίως θεωρείται μία από τις καλύτερες και πιο καλοδουλεμένες ομάδες της κατηγορίας, βάζοντας πολύ δύσκολα στην Άρη, που θεωρείται και είναι το μεγάλο φαβορί για την άνοδο στη Φούτμπολ Λιγκ.

Οι «κοκκινόμαυροι» ήταν εξαιρετικοί για ένα ημίχρονο, όπου κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, πήραν το προβάδισμα (Μωραΐτης 7’) και την κατοχή, ενώ είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλο τέρμα.

Η ισοφάριση του Άρη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (Πλατέλλας 46’) ήταν αυτή, που στην ουσία έκρινε την αναμέτρηση.

Οι «κίτρινοι» μπήκαν με «φτερά» στα πόδια στην επανάληψη και έκλεισαν την Παναχαϊκή στα καρέ της στο πρώτο 20λεπτο, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες.

Παρόλο που οι «κοκκινόμαυροι» άντεξαν την πίεση και άρχισαν να βγαίνουν δειλά-δειλά στην επίθεση, ο Άρης με την μεγάλη ποιότητα σε μονάδες που έχει την φετινή χρονιά, κατάφερε να εκμεταλλευτεί μία από τις πολλές στημένες φάσεις που κέρδισε και να πάρει τη νίκη με κεφαλιά του αρχηγού του Δεληζήση (76’), από εκτέλεση φάουλ του κορυφαίου της αναμέτρησης Πλατέλλα.

Πλέον οι Παναχαϊκή έμεινε 5 πόντους από την κορυφή και μπαίνει σε ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα μέχρι την διακοπή των Χριστουγέννων, αρχής γενομένης από την ερχόμενη Τετάρτη που υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στην Αγυιά για την τελευταία αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου.

Γκολ: 46' Πλατέλλας, 76' Δεληζήσης / 7' Μωραϊτης

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης (82' Μπούρμπος), Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεηληζήσης, Μουμίν, Ιντζόγλου, Πλατέλλας, Ντούνης (73' Παυλίδης), Πασάς, Καπνίδης (70' Κάσσος).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Φουρλάνος, Αποστολόπουλος (46' Πολυχρόνης), Μουστακόπουλος (84' Κυνηγόπουλος), Μωραΐτης (64' Γκέσιος).

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

16:57 Τέλος στην αναμέτρηση και πρώτη ήττα για την Παναχαϊκή

Απίστευτες καθυστερήσεις του Άρη το τελευταίο δεκάλεπτο που δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο.

Αποβλήθηκε και ο Αιγιώτης προπονητής των «κίτρινων» Σπανός, για ένα πλάγιο!

16:37 Πέμπτη κάρτα για την Παναχαϊκή

Σκληρό μαρκάρισμα του Λουμπαρδέα στον Πλατέλλα και κίτρινη κάρτα για τον αμυντικό των «κοκκινόμαυρων»

16:35 Μεγάλη ευκαιρία με τον νεοεισελθόντα Κάσσο για τον Άρη

Μπλοκάρει ο Βρονταράς το αδύναμο σουτ του επιθετικού των «κιτρίνων»

16:34 Δεύτερη αλλαγή και για τον Άρη

Ο Παυλίδης στη θέση του Ντούνη

Αλλαγές προσώπων και για τις δύο ομάδες στο δεύτερο μέρος, χωρίς να αλλάζει κάτι τακτικά

16:33 Γύρισμα του Στεργίδη, μπλοκάρει ο Καντιμοίρης

Έχει ισορροπήσει την αναμέτρηση η Παναχαϊκή μετά τη μπόρα του πρώτου τετάρτου στο δεύτερο ημίχρονο

16:31 Πρώτη αλλαγή για τον Άρη

Ο Κάσσος στην θέση του Καπνίδη

16:26 Ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Σουτ του Γκίνο σε ιδανική αντεπίθεση των «κοκκινόμαυρων», σώζει τον Άρη πριν τη γραμμή ο Δεληζήσης

16:25 Δεύτερη αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Γκέσιος παίρνει τη θέση του σκόρερ Μωραΐτη

16:17 Ο Μακρυδημήτρης μπερδεύει τον Φωτάκη ο οποίος ήταν έτοιμος να εκτελέσει τον Καντημίρη από το ύψος του πέναλτι

16:15 Πιέζει ασφυκτικά ο Άρης. Τρομερή χαμένη ευκαιρία του Καπνίδη από γύρισμα του Ντούνη

16:13 Κίτρινη κάρτα στον Πολυχρόνη για σκληρό φάουλ στον Σόουζα στην περιοχή του Άρη

16:13 Νέα ευκαιρία για τον Άρη

Ο Πολίμος κόβει τον Καπνίδη, λίγο πριν αυτός κάνει το 2-1

16:11 Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη, που μπαίνει δυναμικά στο δεύτερο μέρος

Ο Βρονταράς νικάει τον Ντούνη σε τετ-α-τετ στη  συνέχεια της φάσης χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Καπνίδης προ κενής εστίας

16:08 Τρίτη κάρτα για την Παναχαϊκή

«Κιτρινίζεται» και ο Φουρλάνος

16:06 Ξεκινάει το δεύτερο μέρος με τους γηπεδούχους στη σέντρα

Μια αλλαγή για την Παναχαϊκή. Ο Πολυχρόνης περνάει στη θέση του Αποστολόπουλου

Ισόπαλοι 1-1 είναι Άρης και Παναχαϊκή στο ημίχρονο του μεγάλου ντέρμπι στο «Κλ. Βικελίδης». Οι «κοκκινόμαυροι» με ολοκληρωτική εμφάνιση, κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος.

Η Παναχαϊκή προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι με τον Μωραΐτη στο 7ο λεπτό, έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Απόστολόπουλο 10 λεπτά αργότερα και δημιούργησε τις συνθήκες για να πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα ακόμα.

Μια πραγματικά μεγάλη εμφάνιση στο πρώτο μέρους για τους «κοκκινόμαυρους», που είχαν και την κατοχή, αλλά σε μια αδράνεια στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου  ο Άρης έφερε το παιχνίδι στα ίσα, στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία του στο παιχνίδι.

Αυτό το γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αλλάζει εντελώς τα δεδομένα της αναμέτρησης που αναμένεται συναρπαστική και στο δεύτερο μέρος, με την Παναχαϊκή να θέλει να μετοχοποιήσει σε θετικό αποτέλεσμα την πολύ καλή της εμφάνιση μέχρι ώρας.

15:50 Τέλος στο πρώτο ημίχρονο. Ισόπαλες 1-1 οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια

15:48 Γκολ για τον Άρη που ισοφαρίζει με τον Πλατέλλα στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι, στο 46’

15:47 Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο

15:43 Κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση στον Πολίμο

Αυστηρός ο διαιτητής με τον αμυντικό της Παναχαϊκής

15:36 Έχει κερδίσει μέτρα ο Άρης στο γήπεδο

Δεν μπορεί να δημιουργήσουν ρήγματα στην Παναχαϊκή οι γηπεδούχοι μέχρι ώρας

15:32 Φοβερή ατομική ενέργεια του Γκίνο, περνάει όποιον βρει μπροστά του από αριστερά αλλά κάνει λάθος πάσα με το που μπαίνει στην περιοχή.

Μόνοι τους περίμεναν Μωραΐτης και Αποστολόπουλος

15:26 Πρώτη κάρτα για την Παναχαϊκή

«Κιτρινίζεται» ο Φωτάκης για φάουλ στο Μουμίν

15:24 Διώχνει εύκολα το ανθρώπινο «τοίχος» της Παναχαϊκής που στέκονταν στη γραμμή του τέρματος

Σπάνια φάση.

15:23 Ο Μακρυδημήτρης γυρίζει πέφτοντας την μπάλα στον Βρονταρά, ο διαιτητής βλέπει ελεύθερο

Στη γωνία της μικρής περιοχής η μπάλα

15:22 Τεράστια ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Αποστολόπουλος βρέθηκε μόνος του λίγο έξω από την μικρή περιοχή αλλά σούταρε αρκετά άουτ

15:20 Πολύ καλό φάουλ του Φωτάκη, η μπάλα περνάει λίγο άουτ

Συνεχίζει να επιτίθεται η Παναχαϊκή

15:17 Προσπαθεί ο Άρης να ανέβει στην αναμέτρηση, κρατάει εύκολα την κατοχή η Παναχαϊκή

15:09 ΓΚΟΟΟΛ για την Παναχαϊκή

Υπέροχη ατομική προσπάθεια του Μωραΐτη που αποφεύγει τον προσωπικό του αντίπαλο και κάνει το 0-1

15:08 Δυναμικά μπήκε η Παναχαϊκή στο πρώτο πεντάλεπτο, που πιέζει ψηλά

15:03 Πρώτο σφύριγμα στην αναμέτρηση με την Παναχαϊκή στη σέντρα

15:01 Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο Χαριλάου, στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες

14:48 Την αναμέτρηση θα διαιτητεύσει ο Φουκάκης (ΣΔΠ Ηρακλείου), με βοηθούς τους Κεσισόγλου (ΣΔΠ Πέλλας) και Θεοδώρου (ΣΔΠ Πιερίας)

14:45 Οι αρχικές εντεκάδες του μεγάλου παιχνιδιού:

Άρης (Σπανός): Καντιμοίρης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Σόουζα, Δεληζήσης, Μουμίν, Ντούνης, Ιντζόγλου, Καπνίδης, Πασάς, Πλατέλλας

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Λουμπαρδέας, Μουστακόπουλος, Μακρυδημήτρης, Γκίνο, Στεργίδης, Φωτάκης, Αποστολόπουλος, Φουρλάνος, Μωραΐτης

Επιστρέφει στον πάγκο των «κοκκινόμαυρων» ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος

Το μεγαλύτερο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Φούτμπολ Λιγκ διεξάγεται στο «Κλ. Βικελίδης». Η Παναχαϊκή ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον πρώτο και αήττητο Άρη.

Οι «κίτρινοι» με τον Σπανό στον πάγκο τους, έχουν το απόλυτο και φαντάζουν το πρώτο φαβορί για την άνοδο αυτή την στιγμή.

Η Παναχαϊκή έχει αποτελέσει την ευχάριστη έκπληξη του πρωταθλήματος με το όμορφο ποδόσφαιρο που παίζει και το δυναμικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και θα ζητήσει στη Θεσσαλονίκη το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.