/

Α1 μπάσκετ: Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό

Α1 μπάσκετ: Επιστροφή στις νίκες για τον...

Οι "ερυθρόλευκοι" επικράτησαν με 90-72 του Ρεθύμνου

Ο Χόλις Τόμπσον και ο Μπράιν Ρόμπερτς οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings (90-72) στο άδειο από θεατές ΣΕΦ λόγω τιμωρίας. H Kρητική ομάδα του Νίκου Βετούλα, πρόβαλε ισχυρή αντίσταση στις τρεις πρώτες περιόδους.

Ο Ρόμπερτς ήταν πολύ καλός εκτελεστικά (18 πόντοι με 7/10 σουτ), αλλά και δημιουργικά (6 ασίστ), ενώ σχεδόν απόλυτα εύστοχος ήταν ο Χόλις Τόμπσον (16 πόντοι με 6/7 σουτ), ο οποίος έκανε εξαιρετικό φινάλε στην αναμέτρηση.

Από το Ρέθυμνο Cretan Kings προσπάθησαν περισσότερο οι Χιου Ρόμπερτσον (14 πόντοι με 6/8 σουτ), Τράβις Ντάνιελς (12 πόντοι με 4/5 σουτ). Η ομάδα του Πειραιά αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Βαγγέλη Μάντζαρη, Βασίλη Σπανούλη, ενώ το ντεμπούτο του έκανε ο Κάιλ Ουίλτζερ.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο και με επτά σερί πόντους με ένα τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 6 (26-20), 1’ και 28’’ μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Με δύο καλάθια των Ιωάννη Παπαπέτρου, Τόμπσον, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 8 (30-22) στο 13’, όμως, η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και με επιμέρους σκορ 17-5 με τρία τρίποντα των Σακίλ Γκούντγουιν, Χάρη Γιαννόπουλου και Μάλκομ Άρμστεντ, το Ρέθυμνο Cretan Kings προσπέρασε με 39-35, 2’ και 12’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το πρώτο μέρος ολοκλήρωθηκε με τους δύο αντιπάλους ισόπαλους (39-39), ύστερα από καλάθια των Γιάνις Στρέλνιεκς, Νίκολα Μιλουτίνοφ για τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 58-53 στο 27’, ύστερα από καλάθι του Λετονού γκαρντ και γκολ φάουλ του Τζαμέλ ΜακΛιν. Ένα λεπτό αργότερα προηγήθηκε με 6 (63-57) με τρίποντο του Γιώργου Πρίντεζη. Το Ρέθυμνο Cretan Kings διατήρησε την επαφή του με το σκορ έως το τέλος της τρίτης περιόδου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με γκολ φάουλ του Ανδρέα Χριστοδούλου που διαμόρφωσε το 69-65 υπέρ των γηπεδούχων.

Στα πρώτα 3’ και 31’’ της τέταρτης περιόδου, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 16 (81-67), ύστερα από σερί 12-0 με 8 πόντους με ένα τρίποντο του Τόμπσον και δύο καλάθια του Βασίλη Τολιόπουλου.

Με 7-0 σερί στο τελευταίο ενάμιση λεπτό, η διαφορά για τον Ολυμπιακό έφτασε στην μέγιστη των 18 πόντων, που ήταν και η τελική (90-72). Οι τελευταίοι τρεις πόντοι προήλθαν από σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τόμπσον, ο οποίος σκόραρε στο τελευταίο δεκάλεπτο τους 11 από τους συνολικά 16 στον αγώνα πόντους του.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-39, 69-65, 90-72.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 12 (1), Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 7 , Ρόμπερτς 18 (3), ΜακΛίν 7, Τολιόπουλος 6, Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 7 (1), Μπόγρης, Τόμπσον 16 (3/4 τρίποντα), Γουίλτζερ.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12 (1), Κώττας 1, Μούντι 5 (1), Ρόμπερτσον 14 (2), Άρμστεντ 13 (3), Γκουντγουϊν 11 (2), Μέντλοκ 4 (1), Χριστοδούλου 7, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 5 (1).

Α1 μπάσκετ: Πέρασε από τη Νέα Σμύρνη και διατήρησε το απόλυτο ο Παναθηναϊκός