/

Bόλεϊ: Η Παναχαϊκή ήταν άτυχη και γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Εθνικό

Bόλεϊ: Η Παναχαϊκή ήταν άτυχη και γνώρισ...
Λαλιώτη Αμαλία

Κατέκτησε το πρώτο με 17-25, έχασε το δεύτερο με 29-27, το τρίτο με 25-17 και το τέταρτο με 25-22

Η Παναχαϊκή μπήκε με το αριστερό στο φετινό πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ, όπου γνώρισε την ήττα στην πρεμιέρα με 3-1 σετ από τον Εθνικό Πειραιώς εκτός έδρας. Οι "κοκκινόμαυροι" αν και είχαν ένα δυναμικό ξεκίνημα κατακτώντας το πρώτο σετ άνετα με 25-17, στη συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να κάνουν την ανατροπή.

Πιο σημαντικό απ΄όλα ήταν το δεύτερο σετ του αγώνα, όπου ο πρώτος διαιτητής δεν έδωσε μέσα καθαρό κάρφωμα του Ν. Ρουμελιώτη, ενώ το σκορ ήταν 19-21 υπέρ της πατρινής ομάδας. Στη συνέχεια η Παναχαϊκή, ενώ είχε την ευκαιρία πέντε φορές να "καθαρίσει" το σετ τελικά το έχασε με 29-27.

Καθοριστικό ήταν το τρίτο σετ, στις αρχές του οποίου τραυματίστηκε ο Οράμας και εκεί ξεκίνησαν επί της ουσίας τα προβλήματα για τον Παναγιώτη Παπαδόπουλο. Και αυτό γιατί η Παναχαϊκή δεν έχει πολλές εναλλακτικές λύσεις κάτι που φάνηκε στη συνέχεια του αγώνα. Έτσι το τρίτο σετ η πατρινή ομάδα το έχασε εύκολα με 25-17, ενώ στη συνέχεια αν και πάλεψε έχασε το τέταρτο με 25-22.

Τα σετ: 17-25, 29-27, 25-17, 25-22.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ -25% άριστες), Τουρνάκης 1 (1/2 επ), Νάιτ 23 (22/39 επ, 1 μπλοκ), Σέιφερτ 13 (6/10 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Αμπανόζ 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Δεληπρίμης 7 (6/17 επ, 1 άσσος, 19% υπ -6% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 41% υπ - 23% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Μπάσης 7 (3 άσσοι, 4 μπλοκ), Σπυριούνης 6 (4/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -38% άρισστες), Ράμος 1 (1/3 επ)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόντης 3 (3/6 επ, 45% υπ - 27% άριστες), Κοτσιλιάνος 8 (6/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 29% υπ -10% άριστες), Πόλχλοπεκ 5 (3/4 επ, 2 μπλοκ), Νιέβες 12 (9/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 19 (18/48 επ, 1 άσσος), Οράμας 7 (6/7 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 45% υπ - 18% άριστες), Σαλαβασίδης 1 (1/4 επ), Κωστόπουλος 6 (6/10 επ, 30% υπ - 15% άριστες).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

17.13 Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Παναχαϊκή να γνωρίζει την ήττα στην πρεμιέρα της Βόλεϊ Λιγκ, αφού έχασε και το τέταρτο σετ με 25-22.

H Παναχαϊκή ισοφάρισε σε 21-21 στο τέταρτο σετ και σε 22-22.

17.03 H Παναχαϊκή παλεύει να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, ωστόσο συνεχίζει να είναι πίσω στο σκορ με 16-12 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τέταρτου σετ.

18. 58 Η Παναχαϊκή χάνει με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του τέταρτου σετ, από τον Εθνικό.

Ξεκίνησε το τέταρτο σετ, όπου ο Οράμας όπως φαίνεται δεν θα συνεχίσει να αγωνίζεται, ενώ στο παιχνίδι μπήκε ο Σαλαβασίδης.

18.43 H Παναχαϊκή είναι πίσω στο σκορ με 2-1 στα σετ, αφού έχασε το τρίτο σετ με 25-17 από τον Εθνικό.

Η Παναχαϊκή είναι πίσω στο σκορ με 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ του τρίτου σετ.

18.13 O Eθνικός για πρώτη φορά έφτασε πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ, όπου προηγείται με 8-5 της Παναχαϊκής. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα πρώτα λεπτά του σετ τραυματίστηκε ο Οράμας για την πατρινή ομάδα, ο οποίος συνέχισε για λίγο να αγωνίζεται, αλλά στη συνέχεια έγινε αλλαγή με τον Ντόντη.

18.10 Η Παναχαϊκή έχασε το δεύτερο σετ με 29-27 από τον Εθνικό και πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόπαλες με 1-1 στα σετ. Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο σετ είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, κάτι που φαίνεται και από το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν την ...παράταση για να επικρατήσουν.

Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι η Παναχαϊκή θα μπορούσε να είχε τελειώσει νωρίτερα το παιχνίδι αν της είχε δοθεί μέσα ένα κάρφωμα του Νίκου Ρουμελιώτη, όταν το σκορ ήταν υπέρ της με 19-21, ενώ έφτασε πέντε φοτρές στο σετ μπολ και χωρίς να κατάφερει να πανηγυρίσει.

17.55 Σε ένα δεύτερο σετ, το οποίο πάει πόντο - πόντο η Παναχαϊκή έφτασε πρώτη και πάλι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14).

17.46 Η Παναχαϊκή προηγείται στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του δεύτερου σετ, με 8-6 του Εθνικού, σε ένα σετ που οι δύο ομάδες είναι κοντά όμως στο σκορ.

Ξεκίνησε το δεύτερο σετ με τον Κωστόπουλο στην θέση του Ντόνη και την Παναχαϊκή να προηγείται με 2-0.

17.31 Ολοκληρώθηκε το πρώτο σετ του αγώνα το οποίο κατέκτησε με ιδιαίτερη άνεση η Παναχαϊκή, η οποία επικράτησε με 25-17 του Εθνικού.

17.27 Ο Εθνικός προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, αλλά η Παναχαϊκή εξακολουθεί να είναι μπροστά με 12-18, ενώ το τάιμ άουτ του Παπαδόπουλου σταμάτησε το σερί των αντιπάλων και η πατρινή ομάδα έκανε το 12-19

17.20 Η πατρινή ομάδα έχει ξεκινήσει δυναμικά και συνεχίζει να προηγείται με 16-6 του Εθνικού, στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ.

17.15 Η Παναχαϊκή προηγείται με 8-3 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ της αναμέτρησης.

Ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ν. Ρουμελιώτη, Κοτσιλιάνο, Ντόντη, Οράμας, Νιέβες, Πόλχλοπεκ και Μένιο Ρουμελιώτη λίμπερο.

Στον Εθνικό αγωνίζεται ο Πατρινός Γιάννης Μαντέκας, ενώ προπονητής είναι ο πρώην παίκτης της ΕΑΠ και διεθνής πασαδόρος Σάκης Ψάρρας.

17.00 Η Παναχαϊκή στην πρεμιέρα της Βόλεϊ Λιγκ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Εθνικό. Δείτε στο thebest.gr την εξέλιξη.

Βόλεϊ: Τα κορίτσια του Απόλλωνα υποδέχονται την Λαμία