/

Μπάσκετ: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Προμηθέα - Επικράτησε με 91-80 του Φάρου

Μπάσκετ: Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον...

Για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Ο Προμηθέας πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο μεγάλο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 91-80 του Φάρου στο "Δ. Τόφαλος". Με τους Έβανς, Φαγιέ, Γκίκα και Λιποβί να βγάζουν "φωτιές" στην επίθεση, η πατρινή ομάδα διπλασίασε τις νίκες της.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή, όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, με τον Φαγιέ με τρίποντο να διαμορφώνει το 14-11 στο 5'. Ο Τουντζιαράκης και ο Δημακός βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι, ενώ ο Γκίκας με νέο τρίποντο εκτόξευσε την διαφορά στο +11 (28-17) στο 8'.

Ο Προμηθέας είχε βρει τρομερό ρυθμό στην επίθεση, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ 31-21. Στην δεύτερη περίοδο, πρώτα ο Λίποβι με γκολ-φάουλ και ακολούθως ο δραστήριος Φαγιέ, έφεραν τον Γυμναστικό στο +11 (41-30) στο 14'.

Ο Γυμναστικός ήταν άστοχος και δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, με τον Σαλούστρο και τον Φαγιέ, να εκτοξεύουν την διαφορά στο +19 (54-36) στο 19'. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 57-39, σε ένα 20λεπτο στο οποίο μέτρησαν 19/28 σουτ (67%) εντός πεδιάς, με τον Φαγιέ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γυμναστικός έφερε την διαφορά στο +20 (62-42) στο 22', ενώ ακολούθως, ύστερα από τα τρίποντα με τους Μιλόσεβιτς και Γκίκα, η ομάδα της Λάρισας εκτόξευσε το προβάδισμα της στο +23 (68-45) στο 25', ελέγχοντας στο απόλυτο τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Ο Παπαντωνίου με τρίποντο μείωσε σε 73-54, τον Φάρο να παίρνει θάρρος στην συνέχεια, μειώνοντας σε 73-61. Στην τελευταία περίοδο, ο Σαλούστρος έφερε την διαφορά στο +10 (81-71) στο 35', αλλά ακολούθως ο Μαραγκός μείωσε την διαφορά σε 81-76 στο 36'.

Στο 38', ο Γκίκας έφερε την διαφορά στο +13 (89-76), με την ομάδα της Λάρισας να παίρνει την νίκη στο τέλος με σκορ 91-80.

Τα 10λεπτα: 31-21, 57-39, 73-61, 91-80

Προμηθέας (Γιατράς): Τουντζιαράκης 4, Γκίκας 13 (3 τρίπ., 10 ασ.), Φαγιέ 19 (2), Δημάκος 5 (1), Σαλούστρος 15 (3), Λίποβι 12 (1), Έβανς 20 (5 ριμπ.), Σκούφης, Γερομιχαλός, Σανδραμάνης, Μιλόσεβιτς 3 (1).

ΦΑΡΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ουέαρ 17 (3), Μαραγκός 7, Μουράτος 6, Σάφτενααρ 6, Φορμπς 6 (2/9 σουτ), Ντρέιπερ, Παπαμακάριος 5 (1), Διαμαντάκος 7 (7 ριμπ.), Βαβάτσικος 7, Παπαντωνίου 29 (2).

Νίκος Γκίκας: "Για να έχει αξία το διπλό στην Θεσσαλονίκη"