/

Α1 μπάσκετ: Ήττα από το Ρέθυμνο και περιπέτειες για τον Κόροιβο

Α1 μπάσκετ: Ήττα από το Ρέθυμνο και περι...

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα επικράτησε στην Αμαλιάδα με 78-67

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ρεθύμνου Cretan Kings από την Αμαλιάδα καθώς επικράτησε με 78-67 του Κόροιβου για την 24η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League. Οι Κρητικοί σε συνδυασμό και με το αποτέλεσμα στη Ρόδο ισοβαθμούν, έχοντας το πλεονέκτημα, στην έκτη θέση με τον Κολοσσό H Hotels.

Οι φιλοξενούμενοι που πήραν σχεδόν τους μισούς τους πόντους από τον πάγκο τους, σε αντίθεση με τον Κόροιβο (7 έναντι 36) ανέβασαν την επίδοσή τους στην τέταρτη περίοδο φτάνοντας στην επικράτηση, με την ομάδα της Αμαλιάδας να συνεχίζει να βρίσκεται μία νίκη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Κόροιβο να τρέχει ένα σερί 5-0 στο φινάλε της πρώτης περιόδου και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 15-11.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 18-18 στο 13' όμως οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου μέσα στο επόμενο τρίλεπτο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά, +7 (27-20). Το Ρέθυμνο Cretan Kings αντέδρασε ροκανίζοντας τη διαφορά και ισοφαρίζοντας στο φινάλε του ημιχρόνου (34-34) με τον Σάφτενααρ.

Μέχρι και τα μέσα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι είχαν βραχεία κεφαλή στο σκορ με τους Κρητικούς ωστόσο να παίρνουν προβάδισμα στο 26' με γκολ φάουλ του Γιαννόπουλου και ολοκλήρωσαν την περίοδο προηγούμενοι με 55-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο το Ρέθυμνο Cretan Kings επέβαλε πλήρως το ρυθμό τους.

Ο Κόροιβος ισοφάρισε στο 33' με τρίποντο του Γκότσερ σε 57-57 όμως στο επόμενο δίλεπτο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 10-0 με ον Τάλτον να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και στο 35' προσπέρασαν με 67-57.

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να στέλνουν τη διαφορά ως και το +13 του 65-78 πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 67-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-34, 52-55, 67-78.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γκότσερ 16 (3 τρίπ., 8 ριμπ.), Σταρκς 12, Σανέ 5, ΜακΚλέλαν 18 (2), Πόλαρντ 10, Μιλουτίνοβιτς 3, Μιχάλογλου 2, Σπυριδωνίδης.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Κώττας 3, Χριστοδούλου 6, Άρνολντ 10, Φιτσπάτρικ 13 (3 τρίπ., 9 ριμπ.), Λέμον 10 (7 ασ.), Ραζής, Σάφτενααρ 11 (1), Τάλτον 15 (3), Γιαννόπουλος 10 (1).

Α1 μπάσκετ: Δύσκολο πέρασμα της ΑΕΚ από την Λευκάδα