/

Μπάσκετ: Ο Aπόλλων Carna γνώρισε αναμενόμενη ήττα με 74-97 από τον Παναθηναϊκό

Μπάσκετ: Ο Aπόλλων Carna γνώρισε αναμενό...

Η πατρινή ομαάδα δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο

Ο Απόλλων Carna προσπάθησε να αντισταθεί στον Παναθηναϊκό, αλλά δεν τα κατάφερε στην Περιβόλα, όπου γνώρισε την ήττα με 74-97 για την 21η αγωνιστική της BasketLeague. Ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς το προβάδισμα και στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου προηγούνταν με 7-12.

Ο Απόλλωνας προέβαλλε αντίσταση και δεν επέτρεπε στους «πράσινους» να διευρύνουν περισσότερο την διαφορά η οποία στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν στο -5 (17-22). Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει «στροφές».

Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 24-30 αλλά στην συνέχεια, πιέζοντας στην άμυνα, έτρεξαν ένα σερί 14 πόντων για το 24-44, με το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό στο +21 (25-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας έκανε την αντεπίθεσή αλλά ήταν δύσκολο να καλύψει το χαμένο «έδαφος».

Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν πίσω στο σκορ με 42-58, εκμεταλλεύτηκαν τις βολές που κέρδιζαν, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Παναθηναϊκό να προηγείται στο 30’ με 56-73, με καλάθι στην εκπνοή από τον Μάικ Τζέιμς.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός, έχοντας «καθαρίσει» πλέον το παιχνίδι, βρήκε αρκετές ευκαιρίες να προσφέρει και θέαμα και τις εκμεταλλεύτηκε, φτάνοντας τελικά στην εκτός έδρας νίκη με 74-97.

Δεκάλεπτα: 17-22, 25-46, 56-73, 74-97

Απόλλων Πατρών (Σκουρτόπουλος): Χίκεϊ, Μπαρτ 20 (2), Κουζέλογλου, Καλινόσκι 14 (2), Ρέινς 15, Στόκτον 10, Νιφόρας, Διαμαντάκος 9, Σλαφτσάκης 4, Μπαζίνας 2, Τσιάρας.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Ρίβερς 11 (3), Γκιστ 7, Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Καλάθης 10 (1), Τζέιμς 17 (1), Μποχωρίδης, Φώτσης 3 (1), Παππάς 8, Φελντέιν 7 (1), Γκάμπριελ 12 (2), Μπουρούσης 4.

H εξέλιξη του αγώνα

18.47 Ο Απόλλωνας Carna γνώρισε αναμενόμενη ήττα με 74-97 από τον πανίσχυρο Παναθηναϊκό στην Περιβόλα, για την 21η αγωνιστική τοπυ πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής.

18.40 Το παιχνίδι έχει κριθεί και πλέον ο Παναθηναϊκός προσφέρει θέαμα

18.30 H τρίτη περίοδος ολοκληρλώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 73-56 του Απόλλωνα στην Περιβόλα.

18.13 O Aπόλλωνας έχει σκοράρει στο δεύτερο μέρος είκοσι πόντους, αλλά χάνει με 45-65

18.03 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

17.47 O Απόλλωνας Carna δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος του αγώνα με τον Παναθηναϊκό, όπου χάνει με  25-46 στο ημίχρονο.

17.41 Ο Απόλλωνας έχει πέντε λεπτά περίπου να πετύχει καλάθι με το σκορ να είναι 24-38 υπέρ του Παναθηναϊκού λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνο

17.30 Ο Απόλλωνας Carna συνεχίζει να είναι πίσω στο σκορ με 22-28 στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου.

17.24 Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος

17.22 O Aπόλλωνας Carna χάνει με 17-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου από τον Παναθηναϊκό.

17.15 O Aπόλλωνας προσπαθεί να μείνει μέσα στο παιχνίδι μειώνοντας σε 11-16 τρία λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

17.08 Ο Παναθηναϊκός πιέζει από τα πρώτα λεπτά και προηγείται με 5-12 του Απόλλωνα Carna

17.01 To παιχνίδι ξεκίνησε και η πατρινή ομάδα θα αγωνισθεί χωρίς τον Βεργίνη.

17.00 Ο Απόλλωνας Carna υποδέχεται τον πανίσχυρο Παναθηναϊκό στην Περιβόλα, για την μεταξύ τους αναμέτρηση στην αυλαία της 21ης αγωνιστικής  της Α1 Εθνικής  μπάσκετ των ανδρών. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.