/

Α1 μπάσκετ: Μεγάλο διπλό του Λαυρίου στα Τρίκαλα-Μπλέκει η κατάσταση στην ουρά

Α1 μπάσκετ: Μεγάλο διπλό του Λαυρίου στα...

Η ομάδα του Σερελή επικράτησε με 78-75 στην Θεσσαλική πόλη

Νικηφόρα πέρασε από τα Τρίκαλα, με 75-78 το Λαύριο και ελπίζει στην παραμονή, μετά την ολοκλήρωση των υποχρεώσεών του για την 16η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Τεχνική ποινή δέχτηκε ο Μανωλόπουλος για τους γηπεδούχους 3" πριν τη λήξη. Πλέον Λαύριο και Τρίκαλα ισοβαθμούν με 22 βαθμούς (6 νίκες - 10 ήττες).

Ο Γιάννης Καστρίτης γύρισε τη παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο χάρη στην άμυνα ζώνης και τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία ακόμα και να "κλέψουν" τη νίκη.

Είχαν την τελευταία επίθεση με το σκορ στο 75-77, ο Μανωλόπουλος ζήτησε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο και το έκανε τόσο έντονα, που δέχθηκε τεχνική ποινή από τον διαιτητή Παντελίδη στα 3''.

Μάλιστα εκείνη τη στιγμή η κατοχή ήταν για τους γηπεδούχους, που είχαν άλλη μια ευκαιρία για ισοφάριση ή και τη νίκη. Όμως η τεχνική ποινή έδωσε την μπάλα στο Λαύριο, που κλείδωσε τη νίκη.

Το Λαύριο έκανε καλύτερη εκκίνηση στο ματς και στο 3' προηγήθηκε με 4-9, αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Μπιρούτα άλλαξαν την εικόνα και τα Τρίκαλα πήραν τα ηνία με 15-12 στο 5'...

Ο Μπλοντς το πήρε προσωπικά και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο δεκάλεπτο σε 19-19 και για τα επόμενα επτά λεπτά έκαναν... πάρτι.

Ο Εβανς κυριάρχησε κάτω από τα δύο καλάθια και το Λαύριο βρέθηκε στο +16 (23-39) στο 17΄, παγώνοντας τις σχεδόν γεμάτες εξέδρες στα Τρίκαλα.

Όμως οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τη διαφορά να πάρει κι άλλες διαστάσεις, το αντίθετο μείωσαν στο ημίχρονο σε 32-41, εκμεταλλευόμενοι και το ροτέισον του Σερέλη.

Με τον Εβανς να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα και στην τρίτη περίοδο, το Λαύριο κατάφερε να ελέγξει απόλυτα την κατάσταση. Έτσι στο 30' το σκορ έγινε 54-67, για ν ανέβει η διαφορά και στους 14 (56-70) στην εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου.

Εκεί, λοιπόν, που όλα έδειχναν ότι το Λαύριο θα φτάσει με άνεση στη νίκη, ο προπονητής των Τρικάλων έκανε την κίνηση που άλλαξε πάλι το φροή του αγώνα. Γύρισε την άμυνά του σε ζώνη 2-3 και οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να πετύχουν καλάθι.

Τα Τρίκαλα μείωσαν σε 71-75 στο 37 και σε 72-76 αμέσως μετά, για να κάνει ο Μανωλόπουλος με τρίποντο το 75-77 μόλις 44'' πριν από τη λήξη.

Τα Τρίκαλα είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, ο Μανωλόπουλος είχε την ευκαιρία, αλλά κόπηκε στην προσπάθεια για τρίποντο στα 3''.

Ζήτησε φάουλ, χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Μπλονς με μία βολή έγραψε το τελικό 75-78, αφού οι γηπεδούχοι δεν πρόλαβαν να κάνουν άλλο φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-41, 54-67, 75-78

ΤΡΙΚΑΛΑ: Μανωλόπουλος 7 (1), Κάφεϊ 9 (1), Λίποβι 12 (3), Εζιούκου 4, Μπιρούτα 16 (2), Πουλιανίτης 4, Μπάρλοου 13 (1/9 τρίπ.), Καλογιαννίδης, Χότον 7 (10 ριμπ.), Βαρυτιμιάδης 3 (1).

ΛΑΥΡΙΟ: Νίξον 3, Χάμιλτον 7 (1), Πάντερ 11 (3), Έβανς 25, Γκρέι 5 (1), Στεφανίδης 3 (1), Αθανασούλας 5 (1), Περράκης 3 (1), Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 5, Μπολντς 11 (1).

Α1 μπάσκετ: Τα βρήκε σκούρα, αλλά κέρδισε η ΑΕΚ