/

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη με 78-68 από τον Κολοσσό Ρόδου

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας πήρε σημαντική εντό...

Οι Πατρινοί πήραν και τη ρεβάνς από την ήττα του πρώτου γύρου

Ο Προμηθέας επικράτησε με 78-68 του Κολοσσού πετυχαίνοντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.  Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου με καλή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο κατέκτησαν το έκτο τους ροζ φύλλο αγώνα.

Οι νησιώτες προέρχονταν από σερί δύο νικών, παρατάχθηκαν με ανεβασμένη ψυχολογία στην αχαϊκή πρωτεύουσα και προηγήθηκαν με 10-9 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και με 33-32 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι Πατρινοί όμως ξέφυγαν με 40-33 στο 23’ και στο 50-38 τρία λεπτά αργότερα, αναλαμβάνοντας έτσι τον έλεγχο του ρυθμού.

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη εγκλωβίστηκε στην άμυνα των «ασπρόμαυρων», που προηγήθηκαν στο +20 στο 33’ (65-45), ενώ στη συνέχεια, ήταν πολύ δύσκολο χάσουν το παιχνίδι φτάνοντας στη νίκη με 78-68 για την 16η αγωνιστική.

Δεκάλεπτα: 9-10, 32-33, 58-45, 78-68.

Προμηθέας Πατρών (Αγγέλου): Μπλάσινγκεϊμ 21 (2), Πέττας, Φαγέ 8, Ντίκερσον 5, Μουρ 9 (1), Παπαντωνίου 4, Γκίκας 18 (4), Γερομιχαλός 4, Τζόουνς 8 (1), Τόντιτς 1.

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Ρέντικ 7, Σαλούστρος 7, Ρέλεφορντ, Βασιλόπουλος 6, Χολ 5 (1), Τσούκου 16 (3), Γεωργαλλής 6 (2), Αχόνεν 4 (1), Παπαδάκης 17 (5).

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

18.40 Ο Προμηθέας πήρε την εντός έδρας νίκη με 78-68 από τον Κολοσσό Ρόδου, για την 16η αγωνιστική της Α1 Εθνικής. Η πατρινή ομάδα πήρε τη ρεβάνς από την ήττα του πρώτου γύρου.

18.38 Ο Κολοσσός με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα του Παπαδάκη έχει μειώσει σε 73-63 τη διαφορά του Προμηθέα λίγο πριν το τέλος

18.35 Δύσκολο να  χάσει το σημερινό παιχνίδι ο Προμηθέας, ο οποίος προηγείται με 71-57 του Κολοσσού 3.30' πριν το τέλος.

18.30 Ο Προμηθέας είναι κόντα στη νίκη, αφού προηγείται με 67-48 έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

18.25 Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης.

18.20 Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να προηγείται με 58-45 του Κολοσσού,  βάζοντας τις βάσεις για την εντός έδρας νίκη.

18.12 O Προμηθέας έχει ανεβάσει ρυθμό στην επίθεση και με καλή άμυνα κατάφερε να είναι στο +12 κόντρα στον Κολοσσό, του οποίου προηγείται με 50-38 τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου.

18.05 Ο Προμηθέας έχει πάρει προβάδισμα με 40-33 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου.

18.00 Με πολλά λάθη έχει ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης του Προμηθέα με τον Κολοσσό.

17.45 Tο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να χάνει με έναν πόντο από τον Κολοσσό 32-33. Αξίζει να σημειωθεί ότι στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου ο Φαγιέ πέτυχε τρίποντο κάνοντας το 32-30, αλλά στη συνέχεια ο Γεωργαλής με δικό του τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του.

17.37 Μία κακή φάση στην άμυνα του Προμηθέα τον έφερε πίσω στο σκορ με 21-23, αφού οι νησιώτες πέτυχαν τρίποντο και κέρδισαν το φάουλ στη συνέχεια, όπου ευστόχησαν στη γραμμή των βολών.

17.35 Oι καλές άμυνες κάνουν την διαφορά στο σημερινό παιχνίδι μέχρι τώρα, με την πατρινή ομάδα να προηγείται με 19-12, ενώ πιέζει σε όλο το γήπεδο. Χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού το Ρέθυμνο έκανε το 19-14.

17.30 Ο Προμηθέας πέρασε μπροστά στο σκορ με 15-12 επί του Κολοσσού στο 7.45

17.22 Ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος

17.20 Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 10-9 των γηπεδούχων.

17.10 Ο Προμηθέας άνοιξε το σκορ όπου προηγήθηκε με 2-0, ενώ στο 6.24' της πρώτης περιόδου ο Κολοσσός προηγείται με 2-5.

17.05 O Βαγγέλης Αγγέλου ξεκίνησε την βασική του πεντάδα με τους Μπλάσινγκεϊμ, Ντίκερσον, Πέττα, Φαγιέ και Μουρ.

17.00 Ο Προμηθέας υποδέχεται αυτή την ώρα τον Κολοσσό Ρόδου, στο "Δ. Τόφαλος" για την 16η αγωνιστική της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλειξη της αναμέτρησης.

Μπάσκετ: Iστορική νίκη για τον Προμηθέα