/

Α1 μπάσκετ: Ήττα με καλή εμφάνιση για τον Κόροιβο από την ΑΕΚ

Α1 μπάσκετ: Ήττα με καλή εμφάνιση για το...

Η ομάδα της Αμαλιάδας ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ με 89-75

Στη σκιά του δυστυχήματος στο οποίο ενεπλάκη ο Ντίξον και χωρίς τον Αμερικανό γκαρντ, η ΑΕΚ νίκησε 89-75 τον μαχητικό Κόροιβο στο ΟΑΚΑ. Κέρδος ο Ιβάνοβιτς με 19 πόντους.

Παρά την απουσία των δύο κορυφαίων σκόρερς της στη Stoiximan.gr Basket League (Ντίξον και Βασιλειάδη) η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι στον Κόροιβο. Αυτό έγινε όταν έπαιξε άμυνα τουλάχιστον, κάτι που δεν συνέβη στο πρώτο ημίχρονο.

Η καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος (με παθητικό 62,5 πόντους κατά μέσο όρο) δέχτηκε 39 πόντους στο πρώτο 20λεπτο από τον Κόροιβο, ο οποίος προβλημάτισε για αρκετή ώρα την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς με την πίεση που άσκησε στα 3/4 του γηπέδου και την ευστοχία του πίσω από τα 6,75μ..

Το αρχικό 6-0 της ΑΕΚ έγινε 6-10 με ένα σερί 0-10 των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να διατηρηθούν για πολλή ώρα μπροστά στο σκορ.

Η είσοδος του (αμφίβολου να αγωνιστεί πριν από την έναρξη του αγώνα) Δημήτρη Μαυροειδή και οι εννέα γρήγοροι πόντοι που πέτυχε μέσα από τη ρακέτα βοήθησαν την ΑΕΚ να ανακτήσει τα ηνία στο παιχνίδι και να μην τα χάσει ξανά μέχρι τέλους.

Ο “δικέφαλος” πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (46-39) και το ανέβασε μέχρι τους 17 στην τρίτη περίοδο (63-46 στο 28'). Κάπου εκεί ο Κόροιβος φρόντισε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Μέσα στα επόμενα δύο λεπτά ο Κόροιβος “έτρεξε” ένα σερί 12-0 με 4/4 τρίποντα, έριξε τη διαφορά από τους 17 πόντους στους πέντε (63-58) και με 34 δευτερόλεπτα να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου, το ματς έμοιαζε να ξαναρχίζει. Αυτή η αίσθηση πάντως κράτησε μόνο μερικά δευτερόλεπτα.

Στην επόμενη φάση ο Νίκολα Ιβάνοβιτς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ 7,6'' πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, έβαλε τις βολές και στην επίθεση πέτυχε και τρίποντο, κόβοντας τα φτερά των φιλοξενούμενων. Η διαφορά δεν έπεσε ξανά κάτω από τους εννέα πόντους υπέρ της ΑΕΚ από εκεί και πέρα...

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 46-39, 68-58, 89-75

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (5ρ.), Λαρεντζάκης, Φάλκερ, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 19 (8/11σ.), Σάκοτα 7, Μιλόσεβιτς 15 (7ρ., 7ασ.), Ιβάνοβιτς 19 (10/10β., 3κλ.), Μωραΐτης 1, Μαυροειδής 16 (6/8δ.).

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Μπράουν 19, Γκότσερ 13, Χατζηνικόλας 6, Πόλαρντ 6, Χολ 10, Μιλουτίνοβιτς 12 (6ρ.), Μιχάλογλου 2, Βαν Οστρουμ 5, Σαχπατζίδης 2, Σπυριδωνίδης.

Α1 μπάσκετ: Εντυπωσιακή επιστροφή στις νίκες για τον Άρη