/

Α1 μπάσκετ: Τρίποντο πέρασμα του Άρη από την Λευκάδα

Α1 μπάσκετ: Τρίποντο πέρασμα του Άρη από...

Οι κίτρινοι επιβλήθηκαν με 79-69 της τοπικής Δόξας

Με όπλο τα τρίποντα και πρωτεργάτες τους Τζένκινς και Κάμινγκς ο Άρης πέρασε με 79-69 από τη Λευκάδα απέναντι στη Δόξα φτάνοντας. Οι κίτρινοι έφτασαν τις τέσσερις νίκες σε οκτώ ματς της Α1.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τα τρίποντα του Κάμινγκς κατάφερε να ξεφύγει με 6-18 στο 6:38 για να μειώσει η Δόξα Λευκάδας με τις 4/4 βολές του Ουέλς στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 14-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και ειδικά στα πρώτα του 3΄ η άμυνα των γηπεδούχων λειτούργησε όχι όμως και η επίθεσή του.

Ο Άρης έδειξε υπομονή και με τα τρίποντα των Ξανθόπουλου και Τζένκινς ξέφυγε με 13 πόντους για το 16-29 λίγο μετά το 13΄ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 28-45 με 11/18 τρίποντα, ενώ λίγο πριν το 20΄ το σκορ ήταν 26-45 μετά το τρίποντο του Γιάνκοβιτς.

Σε ένα διάστημα όπου ο Ουέλς πάλυε μόνος του για τη Δόξα έχοντας σημειώσει 16 από τους 28 πόντους της μέχρι το 20'.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Άρη να ξεφεύγει με 32-50 και 36-54. Η Δόξα ωστόσο προσπάθησε να αντιδράσει και με προσωπικές ενέργειες του Ρόμπινσον μείωσε σε 46-58 και 50-61.

Ο Άρης όμως βρήκε τις λύσεις σε εκείνο το σημείο στα πρόσωπα του Ξανθόπουλου, του Γιάνκοβιτς και του Μπάκνερ, κλείνοντας την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 50-65.

Στην τέταρτη περίοδο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν εκ νέου με 53-70, ωστόσο η Δόξα κάπου εκεί "ξύπνησε" και με ένα σερί 8-0 μείωσε σε 61-70.

Δεν έμελλε ωστόσο να φανεί περισσότερο απειλητική, αφού ο Άρης πάντα έβρισκε έναν τρόπο, συνήθως πίσω από την γραμμή του τριπόντου, για να διατηρεί μία απόσταση ασφαλείας, φτάνοντας εν τέλει σε μία εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-45, 50-65, 69-79

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 5, Μπασάμπε 19 (10 ρ.), Ντόμπλας 2, Τσαλδάρης 11 (3), Ουέλς 17 (3), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Ψαθάς 6, Ρόμπινσον 9 (1)

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζένκινς 19(3), Κάμινγκς 19 (5), Μούρτος, Μπάκνερ 8 (9 ρ.), Ντραγκίσεβιτς 5(1), Μαρμπλ, Ξανθόπουλος 6 (2), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης, Ζάρας 10 (2), Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 10 (2)

Α1 μπάσκετ: "Αυτοκτόνησε" ο Κόροιβος Αμαλιάδας - Ήττα στην δεύτερη παράταση από τον Άρη