/

Α1 μπάσκετ: Επίδειξη δύναμης του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό επί της ΑΕΚ

Α1 μπάσκετ: Επίδειξη δύναμης του Ολυμπια...

Οι ερυθρόλευκοι συνέτριψαν την ένωση με 93-58

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ, την οποία διέλυσε 93-58 για το 1-0 στους ημιτελικούς της Α1. Εμφάνιση-ντροπή από την ομάδα του Ζντοβτς που δεν έδειξε αντάξια των περιστάσεων.

Παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός έκανε ό,τι ήθελε την ΑΕΚ στο Game 1 (93-58) των ημιτελικών και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτικά και έδωσε στην ΑΕΚ να καταλάβει τις διαφορές που υπάρχουν στα δύο ρόστερ. Μετά το πρώτο πεντάλεπτο οι Πειραιώτες έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ τόσο σε άμυνα όσο και στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι διαγωνίζονταν στα λάθη και με τραγικές επιστροφές στην άμυνα δέχονταν το ένα καλάθι πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο ημίχρονο στο +22.

Στην τρίτη περίοδο η ΑΕΚ προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε με 2/2 τρίποντα του Γκριν (59-46), ωστόσο στη συνέχεια οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν και πολύ γρήγορα πήγαν πάλι στο +22 (70-48).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοσή τους σκορπίζοντας την ΑΕΚ με τη διαφορά να φτάνει στο +36, (86-52, 38’).

Η διαφορά των δύο ομάδων παρά την άποψη του Γιούρι Ζντοβτς είναι τεράστια και ο Ολυμπιακός την επιβεβαίωσε στο παρκέ.

Οι Πειραιώτες έπαιξαν καταπληκτική άμυνα σε αντίθεση με την ΑΕΚ που είχε αργές επιστροφές και δέχτηκε 16 πόντους από αιφνιδιασμό και 30 από λάθη.

Η ΑΕΚ έκανε 24 λάθη με τον Ολυμπιακό μόλις 5 ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έδωσαν και 10 περισσότερες ασίστ (23-13).

Ο Βασίλης Σπανούλης σε 22:22 είχε 15 πόντους (2/6δ., 2/3τρ., 5/6β.), 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ κι ένα λάθος.

Πολύ καλοί και οι Στρόμπερι (10π., 3ρ., 5ασ.) και Ουόρικ (10π., 3ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 52-30, 70-48, 93-58

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Μιλουτίνοφ, Αγραβάνης, Μάντζαρης 8 (2), Παπανικολάου 9 (1), Χάντερ 12, Παπαπέτρου 9, Στρόμπερι 10 (1), Πρίντεζης 7, Γουόρικ 10, Χάκετ 6, Λοτζέσκι 7 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Χέρστον, Μαυροκεφαλίδης 13, Μπράουν 3, Κατσίβελης, Μαυροειδής 15, Σάκοτα 3, Μιλόσεβιτς 6, Γκριν 8 (2), Κάρτερ 2, Καλαμπόκης 7 (1), Έρικ 1.

Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός υποδέχεται την ΑΕΚ σήμερα (18.00) στο ΣΕΦ