/

Α1 μπάσκετ: Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη με άνετη επικράτηση επί του Λαυρίου

Α1 μπάσκετ: Επιστροφή στις νίκες για τον...

Οι κίτρινοι επιβλήθηκαν της ομάδας της Αττικής με 82-68 στο Αλεξάνδρειο

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Οκάρο Ουάιτ, αλλά και συγκέντρωση στην άμυνα, ο Άρης άφησε πίσω του την ήττα από την Νεπτούνας, επικρατώντας 82-68 του Λαυρίου.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στις πρώτες τους προσπάθειες, χάνοντας αρκετά σουτ με τον Άρη να προηγείται με 9-4 στο 7'. Με τρίποντο του Πελεκάνου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +7 (13-6), με το 13-8 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Οι "κιτρινόμαυροι" βρήκαν ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και χάρη στο τρίποντο του Κοέν και ακολούθως με το καλάθι του Σίμτσακ, προηγήθηκαν με +10 (20-10) στο 12'. Στη συνέχεια, όμως, το Λαύριο αντέδρασε και χάρη στα τρίποντα του Περράκη μείωσε σε 20-18, ενώ στο 15' με σερί πόντους από τον Κέσελ προηγήθηκε με σκορ 22-23.

Στη συνέχεια, όμως, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 39-33, έχοντας για μπροστάρη τον Χάγκινς.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης στο 23' εκτόξευσε την διαφορά στο +13 (47-34) ύστερα από τρίποντο του Πελεκάνου, με τον Μούρτο στο 28' να διατηρεί στο +13 (57-44) τους γηπεδούχους.  Στο τέλος του δεκαλέπτου, οι "κιτρινόμαυροι" βρέθηκαν να προηγούνται με 61-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης κυριάρχησε στην αναμέτρηση, βρήκε ρυθμό και στο 35' εκτόξευσε το προβάδισμα του στο +16 (72-56) ύστερα από τρίποντο του Ξανθόπουλου.

Το Λαύριο δεν μπορούσε να αντιδράσει με τους "κιτρινόμαυρους" να φτάνουν στο τέλος στη νίκη με 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 39-33, 61-52, 82-68

Άρης (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5(1), Πελεκάνος 10(1/1β., 2/3διπ., 2/3τρ.), Τσούπκοβιτς 2, Φλιώνης 2, Ουάιτ 17(2/2β., 6/8διπ., 1/2τρ.), Ουότερς 8(2), Ζάρας 5, Χάγκινς 10(4/6β., 3/6διπ.), Κοέν 5(1), Μούρτος 6, Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 10(5/9διπ.).

Λαύριο (Σερελής): Κρούμπαλι 7, Τσίρος, Κέσελ 10(3/3β., 2/6διππ., 1/5τρ.), Σακελλαρίου 8, Νίξον 4, Περράκης 8, Γιαννακόπουλος 11(2/2β., 3/3διπ., 1/3τρ.), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 6, Xάμιλτον 4, Μπέμπης,  Μπολντς 10(7/7β., 0/4διπ., 1/3τρ.).

Α1 μπάσκετ: Δεν τα κατάφερε ο Κόροιβος-Άνετη νίκη της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ