/

Α1 μπάσκετ: Νίκη και κορυφή του Ολυμπιακού στο ντέρμπι των αιωνίων

Α1 μπάσκετ: Νίκη και κορυφή του Ολυμπιακ...

Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 80-66 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ

Ένας… διαστημικός Ολυμπιακός, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, νίκησε 80-66 τον Παναθηναϊκό και υπερκαλύπτοντας έτσι τη διαφορά της ήττας στο ΟΑΚΑ, έχει το πάνω χέρι για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια!

Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο ήταν σαρωτικός, καταφέρνοντας να εκτοξεύσει το προβάδισμα του και στο +30 (49-19) στο 18', έχοντας για μπροστάρη τον Σπανούλη.

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στην τρίτη περίοδο, μείωσε σε 68-59 στο 36', αλλά στο τέλος οι Πειραιώτες έφτασαν δίκαια στη νίκη με σκορ 80-66.

Με αυτόν τον τρόπο κάλυψαν και την διαφορά από την ήττα τους από το "τριφύλλι" στο ΟΑΚΑ (73-69) και πλέον οι "ερυθρόλευκοι" υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Το παιχνίδι ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, με τον εντυπωσιακό Ολυμπιακό να επιβάλλει στο απόλυτο τον ρυθμό του, εκτοξεύοντας την διαφορά στο +30 (49-19) στο 18'.

Οι Πειραιώτες σε αυτό το διάστημα ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι (11/17δ-64%, 7/14τρ-50%), έχοντας για κορυφαίους τους Σπανούλη (16π) και Στρόμπερι (10π).

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 68-59 στο 36', αλλά στο τέλος οι "ερυθρόλευκοι" χειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο τέλος στη νίκη.

Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, κάνοντας την διαφορά στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο όπου και σημείωσε 16 πόντους.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού λοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και 8 ασίστ, συνεισφέροντας τα μέγιστα σε επίθεση, δημιουργία, αλλά και στην άμυνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Σπανούλης 17, Στρόμπερι 14, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 4, Όντομ 2, Παπαπέτρου 3, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοβ 6, Αγραβάνης, Χάκετ 16, Αθηναίου 6.

Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς, Φελντέιν 16, Γκιστ 10, Καλάθης 3, Κούζμιτς 3, Πάβλοβιτς 3, Μποχωρίδης, Φώτσης 9, Ραντούλιτσα 12, Παππάς 2, Διαμαντίδης 8, Παπαγιάννης.

Α1 μπάσκετ: Δύσκολη νίκη της ΑΕΚ επί του Λαυρίου στο ΟΑΚΑ

Α1 μπάσκετ: Μεγάλο διπλό του Απόλλων Carna, με ανατροπή, στην Αμαλιάδα!