/

Α1 μπάσκετ: Ο Αρκαδικός επικράτησε στο ντέρμπι των νεοφώτιστων του Λαυρίου

Α1 μπάσκετ: Ο Αρκαδικός επικράτησε στο ν...

Η ομάδας της Τρίπολης επιβλήθηκε, εντός έδρας, με σκορ 98-90

Ο Αρκαδικός ήταν ο νικητής με 98-90 επί του Λαυρίου στο ντέρμπι των νεοφώτιστων για την 9η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Κορυφαίοι των νικητών οι Βαν Όστρουμ (24) και Καββαδάς (20).

Ο Αρκαδικός με τον Καββαδά προηγήθηκε με 10-6 στο 5', με τον Έλληνα σέντερ να φέρνει την ομάδα του και στο +6 (15-9) στο 7', με τους γηπεδούχους να ελέγχουν τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ο Καλλινικίδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 20-11, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει τον Αρκαδικό να προηγείται με 24-17.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αρκαδικός συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, έχοντας για πρωταγωνιστές τους Βαν Όστρουμ με 16 πόντους και τον Καββαδά με 15, οι οποίοι δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα στην άμυνα του Λαυρίου. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +10 (32-22) στο 13', αλλά ακολούθως ο Φαν Όστρουμ έφερε την ομάδα του στο +13 (48-35), με το ημίχρονο να βρίσκει τον Αρκαδικό να προηγείται με 48-37, έχοντας 6/13 τρίποντα στο ματς.

Το Λαύριο παραδόθηκε στις ορέξεις του Αρκαδικού στη τρίτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να εκτοξεύουν το προβάδισμα τους στο +19 (59-40) στο 23', ύστερα από τρίποντο του Νούτινεν. Η διαφορά κυμάνθηκε στα ίδια επίπεδα, με το 74-59 να είναι το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο εξαιρετικός Βαν Όστρουμ συνέχιζε να έχει επαφή με το αντίπαλο καλάθι, με τον Αρκαδικό να προηγείται με 87-73 στο 35'. Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα, το Λαύριο βρήκε δυνάμεις να αντιδράσει και με τρίποντο του διακριθέντα Γιανγκ (26π) μείωσε σε 96-90, στα 20'' πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά οι γηπεδούχοι στο τέλος πήραν νίκημε σκορ 98-90

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-37, 74-59, 98-90

Αρκαδικός(Καστρίτης): Καββαδάς 20 (9ρ), Φαν Όστρουμ 24, Στεφανίδης 4, Μπράουν 17, Νούτινεν 13, Άϊρλαντ 2, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 8, Κοψάφτης 2, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 8.

Λαύριο(Σερελής): Γιανγκ 26, Κρούμπαλι 7, Νίξον 15, Γιαννακόπουλος 10, Μπάρλος 12, Τσίρος 1, Σακελλαρίου 1, Περράκης 5, Μπέμπης, Έβανς 13.

Α1 μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Απόλλων Carna στην Περιβόλα επί του ΠΑΟΚ