/

Ο Μιραλάς οδηγεί την Έβερτον στο Τσάμπιονς Λίγκ

Με δικό του γκολ η νίκη 1-0 επί της Στόουκ

Με γκολ του Κέβιν Μιραλάς στο 28ο λεπτό η Έβερτον νίκησε στο Γκούντισον Παρκ την Στόουκ Σίτι με 1-0 και πλησίασε την Τσέλσι στην 4η θέση της βαθμολογίας, ελπίζοντας σε ένα εισιτήριο που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και θα μπορούσαν να φτάσουν στην ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Χουτ στο 58΄ έφυγε ελάχιστα άουτ. Στη συνέχεια τα «ζαχαρωτά» ανέκ τησαν τον έλεγχο και στο 72΄ απώλεσαν μια μεγάλη ευκαιρία για να σφραγίσουν τη νίκη, όταν ο Μπέγκοβιτς με σπουδαία απόκρουση αρνήθηκε το γκολ στον Γέλαβιτς, εξουδετερώνοντας θαυμάσια το φάουλ του άσου της Έβερτον.