/

Χάντμπολ: Έχασε αλλά μένει στην κατηγορία η Ακαδημία των σπορ

Χάντμπολ: Έχασε αλλά μένει στην κατηγορί...

Με 16-14 από τον Πήγασο Αιγίου

Την πιο γλυκιά ήττα έκαναν στο Αίγιο τα κορίτσια της Ακαδημίας των Σπορ από τον τοπικό Πήγασο με σκορ 16-14, η οποία ισοδυναμεί με την παραμονή στην κατηγορία (εκτός απροόπτου αποτελέσματος) μιας και οι Αιγιώτισσες δεν μπόρεσαν να καλύψουν την διαφορά της ήττας στην Πάτρα στον αγώνα του α΄ γύρου.

Τα κορίτσια της Ακαδημίας έλεγχαν το σκορ στο πρώτο ημίχρονο κατάφεραν και προηγήθηκαν με 5-8 στο ημίχρονο και στην συνέχεια  αναγκαστικά οι κοπέλες του Πήγασου πίεσαν στην επανάληψη, κατάφεραν και πήραν την νίκη, όχι όμως και την διαφορά που θα της φαινόταν χρήσιμη στο τέλος σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Ακαδημία.

Τα 10λεπτα: 1-2, 2-5, 5-8, 8-11, 12-12, 16-14.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Β. Βουκελάτου): Διαμαντοπούλου,  Φ. Αραβαντινού, Παπαδοπούλου 2, Σταματοπούλου 1 , Κολλιοπούλου , Λαζανά,   Τσαπικούνη 8, Μπίκη,  Στεμιτσιώτη, Παλαιολόγου, Χ. Αραβαντινού 3, Γκοτσοπούλου1.