/

Ήθελε τη νίκη και την πήρε ο Απόλλωνας, ο οποίος επιβλήθηκε με 95-75 του Ίκαρου Καλλιθέας

Ήθελε τη νίκη και την πήρε ο Απόλλωνας, ...

Με ...οδηγό τον Ερικ ΜακΚόλουμ

Πήρε τους βαθμούς της νίκης, προσφέροντας και θέαμα στην κατάμεστη Περιβόλα, ο Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε με 95-75 του Ίκαρου Καλλιθέας στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της Α1 Εθνικής μπάσκετ των ανδρών.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ξεκίνησε λίγο νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τον Ίκαρο Καλλιθέας, όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-6, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές και έφτασε την διαφορά ακόμη και στους έντεκα πόντους με 21-10.

Ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με εκπληκτικό τρίποντο από τον Πέτροβιτς που έκανε το 24-14 υπέρ της πατρινής ομάδας.

Στη δεύτερη περίοδο η πατρινή ομάδα αύξησε τη διαφορά σε 50-38 πηγαίνοντας με ανεβασμένη ψυχολογία στα αποδυτήρια.

Αυτό φάνηκε και στην επανάληψη όπου στο τρίτο δεκάλεπτο οι "μελανόλευκοι" συνέχισαν το ..πάρτι που είχαν ξεκινήσει φτάνοντας τη διαφορά στους 18 πόντους (74-56).

Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας δεν αντιμετώπισε πρόβλημα να φτάσει στην τελική επικράτηση κερδίζοντας το παιχνίδι με 95-75.

Τα 10λεπτα: 24-14, 50-38, 74-56, 95-75.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Βετούλας): ΜακΚόλουμ 26 (1), Αργυρόπουλος 11 (1), Καπερώνης, Γκραντ 14, Λιανός 4, Ερτσεγκ 8 (2), Πέτροβιτς 17 (5), Πελεκούδας, Ζαφείρης, Μολφέτας 2, Τέρνερ 4, Κρόλο 9 (1).

ΙΚΑΡΟΣ (Πρίφτης): Στρνάντ 2, Λαρεντζάκης 4, Κυρίτσης 16 (1), Βρκιτς 4, Φαγιέ 2, Γκίμπσον 27 (4), Γιαννακίδης, Σίμτσακ 2, Πάντιτς 18.