/

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με 101-87 από το Λαύριο

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα με...

Ντεμπούτο για το μικρό Καραϊσκό στην μεγάλη κατηγορία

Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να συνεχίσει την θετική παράδοση κόντρα στο Λαύριο, γνωρίζοντας εκτός έδρας ήττα με 101-87 από την ομώνυμη ομάδα. To συγκρότημα του Μάκη Γιατρά μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε σταθερά στο 1ο δεκάλεπτο, ενώ στο 16΄ διατηρούσε διαφορά 7 πόντων (33-40).

Ένα σερί 11-0 του Λαυρίου επέτρεψε στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 44-40 στο 18΄, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να επιβάλλουν το ρυθμό τους στην επανάληψη και να φτάνουν στο τελικό 101-87, που τους διατηρεί στη 2η θέση του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, οι Πατρινοί έπεσαν στην 5η θέση κι ετοιμάζονται να υποδεχθούν την ερχόμενη Κυριακή 21/01, στις 5 το απόγευμα, τον Ολυμπιακό

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 48-43 (ημιχ.), 72-59, 101-87.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLΤ (Σερέλης): Βεργίνης 6 (2), Γκρέι 14 (2), Ουίγκινς 16 (1), Μέιερ 9 (1), Κακλαμάνακης 10, Νίξον 13 (3), Μουρ 22 (2), Λεγκίκας 5 (1), Περράκης, Κουζέλογλου, Λαμπ 6.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 15 (3), Χολ 21 (5), Λίποβι 14 (1), Φαγιέ 7 (1), ‘Ελις 2, Τουτζιαράκης 6, Μέρι 8 (2), Μιλόσεβιτς 10 (1), Σαλούστρος, Γερομιχαλός 4, Σκούφης, Καραΐσκος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη

Ο Προμηθέας έχασε με 101 -87 από το Λαύριο

20.12 Μπήκε και ο 16χρονος Δημήτρης Καραϊσκος στον αγώνα για τον Προμηθέα.

20.10 Το Λαύριο πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο και πλέον δείχνει να είναι αγκαλιά με τη νίκη, αφού προηγείται με 94-81 του Προμηθέα, ενώ στη συνέχεια η πατρινή ομάδα μείωσε σε 94-82.

20.05 Ο Προμηθέας χάνει με 88-78 από το Λαύριο

20.00 Δύσκολη η κατάσταση για τον Προμηθέα, ο οποίος είναι πίσω στο σκορ με 86-74 από το Λαύριο τρία λεπτά πριν το τέλος

19.35 Ο Προμηθέας χάνει με 72-59 από το Λαύριο δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο Λαύριο με τον Προμηθέα να χάνει με 58-50 στα πρώτα λεπτά.

19.10 Ο Προμηθέας αν και ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα, το Λαύριο έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 48-43 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Μεγάλη ζημιά στην πατρινή ομάδα έχΕΙ κάνει ο πρώην παίκτης της ο Χολ.

19.05 Πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Προμηθέας προηγείται με 24-32 του Λαυρίου.

18.50 Η πρώτη περίοδος στο Λαύριο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να προηγείται με 18-25 της ομώνυμης ομάδας.

18.45 Ο Προμηθέας έχει πάει καλά διαβασμένος στο Λαύριο και προηγείται με 16-23 ένα λεπτό περίπου πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

18.40 O Προμηθέας έχει ξεκινήσει δυναμικά στο παιχνίδι, όπου στα πρώτα λεπτά προηγείται με 13-16 του Λαυρίου.

18.30 Ο Προμηθέας με μοναδικό στόχο τη νίκη αντιμετωπίζει αυτή την ώρα εκτός έδρας το Λαύριο, για το πρωτάθλημα της Basket League. Παρακολουθείστε από το thebest.gr την εξέλιξη του αγώνα.

Για πρώτη φορά στην αποστολή του Προμηθέα είναι ο νεαρός διεθνής Δημήτρης Καραϊσκος.