/

Κυρίαρχος ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ

Νίκησε με 84-75 την Μπαρτσελόνα

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στα πρώτα 26’ της αναμέτρησης με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα, αλλά στα τελευταία 15’ ήταν καταιγιστικός, νίκησε με 84-75 και διατήρησε το αήττητο του στο ΟΑΚΑ, στο οποίο μετράει εννέα νίκες σε ισάριθμες συναντήσεις στην Ευρωλίγκα της φετινής αγωνιστικής χρονιάς.

Οι «πράσινοι» εγκλωβίστηκαν στα πρώτα 26’ στο χαμηλό τέμπο και το «σετ» παιχνίδι, που επέβαλλαν οι «Μπλαουγκράνα». Στην συνέχεια, όμως, ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και οδήγησαν σε λάθη και κακές επιλογές τους παίκτες της «Μπάρτσα». Παράλληλα από την άμυνα έβγαλαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και βρήκαν ρυθμό με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη με επιμέρους σκορ 47-35 στα τελευταία 15’ του αγώνα.

Εξαιρετικοί για τον Παναθηναϊκό Superfoods ήταν ο Νικ Καλάθης (17 πόντοι, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα) και ο Τζέιμς Γκιστ (17 πόντοι και 6 ριμπάουντ), πολύ καλός ο Κρις Σίνγκλετον (14 πόντοι με 2/3 τρίποντα) και ασταμάτητος ο Νίκος Παππάς στην τελευταία περίοδο, στην οποία πέτυχε και τους 15 πόντους του στην αναμέτρηση.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε τον αγώνα με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση και με οκτώ πόντους του Άντε Τόμιτς, προηγήθηκε με 16-10, με 3’ και 26’’ να απομένουν για την λήξη της πρώτης περιόδου. Οι «Μπλαουγκράνα» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο. Βρήκαν λύσεις από την περιφέρεια από τους Πέτερι Κόπονεν, Τόμας Ερτέλ και στο 15’, ξέφυγαν με 7 (32-25).Στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 9-2 με τέσσερις πόντους με ένα τρίποντο του Κρις Σίνγκλετον ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ (36-34).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και προσπέρασε με 40-37, 7’ και 12’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, αλλά ο αναθηναϊκός Superfoods… αφυπνίστηκε γρήγορα, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Γκιστ, προηγήθηκε με 46-40 στο 27’ και ύστερα από σερί 9-0. Οι «πράσινοι» συνέχισαν με την ίδια ένταση και με τον Σίνγκλετον να πετυχαίνει το δεύτερο τρίποντο του στον αγώνα, προηγήθηκαν με οκτώ (54-46), με 21’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε βρει ρυθμό και με τρίποντο του Κένι Γκάμπριελ και καλάθι του Παππά, ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (67-56), 5’ και 46’’ πριν το τέλος της συνάντησης. Οι «πράσινοι» στα τελευταία λεπτά πρόσφεραν θέαμα, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι τους 13 (78-65 και 80-67) στο τελευταίο ενάμιση λεπτό της αναμέτρησης.

Tα δεκάλεπτα: 17-19, 36-34, 54-48, 84-75.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2), Ρίβερς 3, Παππάς 15 (1), Ντένμον 2, Γκίστ 15, Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 4, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 17 (12 ασίστ, 5 κλεψίματα), Θ. Αντετοκούνμπο 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Αλόνσο): Ρίμπας 10 (2), Χάνγκα 3, Ναβάρο 7 (1), Ερτέλ 18 (2), Βεζένκοφ 2, Οριόλα 7, Κόπονεν 5 (1), Κλαβέρ, Τόμιτς 12, Μοερμάν 11 (1).

Βάδην: Έτοιμοι οι αθλητές και αθλήτριες της Ολυμπιάδας για το πανελλήνιο πρωτάθλημα