/

Α1 μπάσκετ: Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Κόροιβο Αμαλιάδας

Α1 μπάσκετ: Πρώτη εντός έδρας ήττα για τ...

Η ομάδα της Ήλιδας ηττήθηκε με 91-67 από το Λαύριο

Τελειώνοντας το παιχνίδι με 15/23 τρίποντα, το Λαύριο Megabolt πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το κλειστό της Ήλιδας επικρατώντας με 91-67 του Κόροιβου για την 6η αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Κόροιβο ενώ η ομάδα του Λαυρίου έφτασε το ρεκόρ της στο 4-2.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τον Ντεκόζι να σημειώνει πέντε προσωπικούς πόντους προηγήθηκαν στο τρίτο λεπτό με 9-2. Ωστόσο η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους.

Στα επόμενα 4'45'' το Λαύριο Megabolt κράτησε τον Κόροιβο δίχως καλάθι εντός παιδιάς και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-16 προσπέρασε με 11-18. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στο τελευταίο δίλεπτο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας χτίσει διψήφια διαφορά (13-23).

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη διψήφια υπέρ του διαφορά (έφτασε ως το +13) σχεδόν σε όλη τη δεύτερη περίοδο με τον Κόροιβο να τρέχει στο τελευταία δίλεπτο ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να μειώνει σε 39-44 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι παίκτες του Λαυρίου Megabolt επέστρεψαν στο παρκέ αποφασισμένοι να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη τους και το κατάφεραν, τόσο μέσα από την άμυνά τους όσο και από την περιφερειακή τους επίθεση.

Οι Μέιερ και Νίξον είχαν από δύο εύστοχα τρίποντο και ο Γκρέι άλλο ένα με τους φιλοξενούμενους να έχουν επιμέρους σκορ 24-8 ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (47-68) παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για να φτάσουν στη νίκη.

Ο Κόροιβος δεν κατάφερε να αντιδράσει στο τελευταίο δεκάλεπτο με το Λάυριο να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Μάλιστα όχι μόνο διατήρησε την υπέρ του διαφορά αλλά στο 37' έφτασε να προηγείται με +33 (58-91). Στα 2'42'' που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και ο Κόροιβος που έτρεξε ένα σερί 9-0 μειώνοντας στο τελικό 67-91.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 39-44, 47-68, 67-91

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Κάρσον 14, Πόσλι 4 (1), Σαχπατζίδης 6, Ράουντρι, Ντεκόζι 21 (1), Μιλεντίγιεβιτς, Αντωνάκης 8 (1), Σκουλίδας 4, Σπυριδωνίδης 2, Μπεκρής, Χάινς 4, Ντίκερσον 4.

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστους Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 1, Μέιερ 20 (5), Γκρέι 14 (4/5 τρίποντα), Γουίγκινς 10 (1), Τζόνσον 10, Λεγκίκας 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1), Νίξον 12 (3), Γιαννακόπουλος, Μουρ 14.

Μπάσκετ: Ο Προμηθέας πήρε τη νίκη στα Τρίκαλα - Επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 68-87