/

Καράτε: Πέμπτος στο Παγκόσμιο Νέων ο Δημήτρης Ρήγας

Καράτε: Πέμπτος στο Παγκόσμιο Νέων ο Δημ...

Στην κατηγορία -76kg

Εξαιρετική ήταν η παρουσία του Δημήτρη Ρήγα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Καράτε Νέων που διεξάγεται στην Σάντα Κρουθ της Ισπανίας. Ο 17χρονος κατέκτησε την 5η θέση στην κατηγορία -76kg καθώς ηττήθηκε 2-0 στον τελικό των ρεπεσάζ από τον Τούρκο Ενές Μπουλούτ.

Η «ξέφρενη» πορεία του πρωταθλητή του «ΑΣ Οδυσσέας» ξεκίνησε την Πέμπτη (26/10) με τέσσερις εντυπωσιακούς αγώνες και ισάριθμες νίκες επί των Λεσνίκοφς (Λετονία), Κούγκα (Ιαπωνία), Γκαόνα (Ισημερινός) και Αζικάνοφ (Καζακστάν).

Στον ημιτελικό ηττήθηκε από τον Μαροκινό Ναμπίλ Μπουσααντί κι έτσι είχε μια δεύτερη ευκαιρία στα ρεπεσάζ. Υπό την καθοδήγηση του προπονητή του, Νεκτάριου Ξένου, ο Ρήγας παρουσιάστηκε πανέτοιμος, είχε το πάνω χέρι στον αγώνα όμως μια αμφιλεγόμενη απόφαση έδωσε δύο πόντους στον Τούρκο αθλητή ο οποίος πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Έως τώρα έχουν ολοκληρωθεί τα ατομικά στο κάτα καθώς και όλες οι κατηγορίες Νέων, Νεανίδων στο κούμιτε.