/

Α1 μπάσκετ: Μεγάλη νίκη στο φινάλε του Κόροιβου επι του Κολοσσού

Α1 μπάσκετ: Μεγάλη νίκη στο φινάλε του Κ...

Η ομάδα της Αμαλιάδας επικράτησε με 79-76

Με τον Μάρκους Πόσλεϊ να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε ο Κόροιβος επικράτησε με 79-76 στο κλειστό της Ήλιδας του Κολοσσού H Hotels για την τρίτη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ. Η ομάδα της Αμαλιάδας υποχρέωσε τους Ροδίτες στην πρώτη της φετινή ήττα.

Με τον Κουέντον Ντεκόζι να μπαίνει «ζεστός» στο παιχνίδι και να σημειώνει 11 πόντους με 4/5 δίποντα, στην πρώτη περίοδο, ο Κόροιβος κατάφερε από το ξεκίνημα της αναμέτρηση να πάρει το προβάδισμα και να χτίσει διαφορές που έφτασαν ακόμα και το +10 (22-12) ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η απάντηση ωστόσο των Ρόδιων ήταν άμεση. Τρέχοντας ένα σερί 10-0 έφεραν το παιχνίδια στα ίσια (22-22) στο 12:30 βάζοντας και πάλι την αναμέτρηση σε νέα βάση.

Ο Κόροιβος αντέδρασε και με ένα δικό του σερί 6-0 προσπέρασε και πάλι με 28-22 με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν και πάλι σε απόσταση αναπνοής στο 16' όταν ο Τζόουνς μείωσε σε 32-31. Ο Κόροιβος συνέχισε ωστόσο να έχει το προβάδισμα ενώ πέντε πόντοι του Ντεκόζι στο φινάλε του πρώτου μέρους έδωσε προβάδισμα στον Κόροιβο στο ημίχρονο με 43-35.

Στα μέσα της τρίτης περιόδου ο Μπρέι με πέντε δικούς του πόντους μείωσε για τους Ρόδιους σε 46-42 ενώ ένα δικό του τρίποντο στο 27' έφερε την ομάδα του σε απόσταση τριών πόντων (49-46).

Η ομάδα της Ήλιδας διατήρησε το προβάδισμά της και ξέφυγε εκ νέου με +8 στο 29' όταν ο Πόσλεϊ με τρίποντο έκανε το σκορ 57-49, όμως η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Τρέχοντας ένα σερί 9-0 προσπέρασαν στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου με 58-57.

Ο Μπρέι με τρίποντο στο 34' έστειλε τον Κολοσσό για πρώτη φορά στο +4 (59-63) ενώ ο Πρόστραν απάντησε στο τρίποντο του Πόσλεϊ για το 62-66 στο 35'. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, όμως στο φινάλε έλαμψε ο Πόσλεϊ.

Με 2/2 βολές στα 33'' για το τέλος ισοφάρισε σε 76-76 ενώ 2'' πριν από το φινάλε με δικό του τρίποντο έκανε το σκορ 79-76 δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του, καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα ο Χάρις αστόχησε υπό πίεση σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 43-35, 57-52, 79-76.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Κάρσον 7 (1), Μιλεντίγεβιτς 2, Σαχπατζίδης 8, Ρόουντρι 6 (1), Ντικόσεϊ 18 (1), Πόσλεϊ 26 (4), Αντωνάκης 2, Σκουλίδας, Σπυριδωνίδης, Χάινς 10 (1), Ντίκερσον

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Γκρίφιν 17 (1), Χάρις 5 (1), Τζόουνς 17, Σχίζας 2, Μπρέι 19 (4), Πρόστραν 10 (2), Γεωργαλής, Σταμάτης 1, Παπαδάκης, Ράιτ 5

Μπάσκετ: "Τρίτωσε" το καλό για τον Προμηθέα - Νίκησε με 80-87 τον Πανιώνιο