/

Μπάσκετ: Με νίκη αποχαιρέτησε ο Άρης το τουρνουά της Τόφας

Μπάσκετ: Με νίκη αποχαιρέτησε ο Άρης το ...

Οι κίτρινοι επικράτησαν με 87-82 της Γκιρεσούν

Παρουσιάζοντας βελτιωμένη εικόνα, ο Άρης επικράτησε της Yesilgiresun με 87-82, στο τρίτο και τελευταίο του φιλικό στο πλαίσιο του τουρνουά “International Crowne Plaza Bursa Cevat Soydas” που πραγματοποιείται στην Προύσα. Οι κίτρινοι είχαν μεγαλύτερα διαστήματα καλής απόδοσης σε σχέση με τα δυο πρώτα παιχνίδια, προσπαθώντας να εφαρμόσουν στο γήπεδο αυτά που δουλεύουν στις προπονήσεις.

Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και χάρη στην άμυνα “ζον πρες” που επέλεξε ο Παναγιώτης Γιαννάκης προηγήθηκε με 12-6 (4') και 14-8 με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αλλά η τουρκική ομάδα με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά με 14-15. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δυο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Με όπλο και πάλι την άμυνα, ο Άρης πήρε προβάδισμα έξι πόντων, 31-25 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου, διατηρώντας την πρωτοπορία μέχρι το 17ο λεπτό (37-32). Σ' εκείνο το σημείο η έλλειψη συγκέντρωσης και κάποια λάθη έδωσαν τη δυνατότητα στους Τούρκους να “τρέξουν” ένα σερί 9-0 και να προηγηθούν με 41-37 στο ημίχρονο.

Η Yesilgiresun ήλεγξε τον ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, έχοντας διαφορά επτά πόντων (47-54) όμως Βον και Αθηναίου έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης, ο Βασιλόπουλος τους ακολούθησε και ο Άρης προσπέρασε με 60-58 πριν το δεκάλεπτο κλείσει με 62-63 υπέρ της τουρκικής ομάδας.

Οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν κι άλλο την απόδοση τους στην τέταρτη περίοδο με τον Βον να σκοράρει και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του και τους Μοράντ και Μούρτο να δίνουν σημαντικές λύσεις στην επίθεση. Ο Άρης προηγήθηκε με 75-69 (στο 36') και 81-74 (στο 37') ενώ “έχτισε” και διψήφια διαφορά (87-77) λίγο πριν το τέλος, ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 37-41, 62-63, 87-82

ΑΡΗΣ (Παναγιώτης Γιαννάκης): Βον 17 (5/6 β., 5/8 δπ., 1/3 τρ., 4 ριμ., 7 ασ.), Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 7, Πουλιανίτης 4, Δίπλαρος, Χρηστίδης 3, Μούρτος 11 (5/6 β., 3/3 δπ., 4 ριμ.), Αθηναίου 15 (1/2 β., 1/4 δπ., 4/5 τρ., 5 ασ.), Μοράντ 11 (1/2 β., 5/7 δπ., 7 ριμ.), Βασιλόπουλος 11 (1/2 β., 5/9 δπ., 8 ριμ., 6 ασ.), Γουίβερ 5.

YESILGIRESUN (Μιχάιλο Ούβαλιν): Μπόιντον 25(3), Απαϊντίν 1, Γκάμπριτς, Τασκιράν 8(2), Μπεσόκ 8(1), Νικόλοφ 2, Γκάγκιτς 7, Τσαντέκιν 10, Μαρίνκοβιτς 15, Γιλμάζ 4, Τζέιμς 2.

Mπάσκετ: Η άμυνα έφερε τη νίκη για τον Άρη