/

Α1 μπάσκετ: Νίκη στην παράταση του Άρη στην Κύμη-«Δώρο» στον Απόλλωνα

Α1 μπάσκετ: Νίκη στην παράταση του Άρη σ...

Οι κίτρινοι επικράτησαν με 80-77 και κράτησαν την Κύμη κοντά στους «μελανόλευκους»

Ο Άρης μετά από ένα δραματικό αγώνα νίκησε στην παράταση 80-77 (κ.α 71-71) την Κύμη εκτός έδρας, κάνοντας ένα μεγάλο «δώρο» στον Απόλλωνα και κρατώντας την Κύμη στην διαφορά μίας νίκης από τους «μελανόλευκους».

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κάμινγκς με 17 πόντους, ενώ απο τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τσουπκοβιτς με 14 πόντους.

Η Κύμη με τις 2/2 βολές του Όρτον προηγήθηκε με 9-4 στο 4' αλλά ο Άρης ισοφάρισε σε 13-13 με τις 2/2 βολές του Γιάνκοβιτς που είχε αναλάβει δράση στην επίθεση.

Η ομάδα του Μπρατσιάκου όμως με ένα σερί 7-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ της 20-13 όπως αυτό γράφτηκε από τις 2/2 βολές του Τουντζιαράκη.

Ο Άρης στο δεύτερο δεκάλεπτο διόρθωσε την άμυνά του και άρχισε την αντεπίθεσή του. Οι παίκτες της Κύμης σημείωσαν μόλις 5 πόντους και αυτοί του Πρίφτη 22 για να προηγηθούν με 22-23 στο 15΄ με το καλάθι του Σίμτσακ και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 25-35 με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 5-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη μπορεί να πέτυχε όσους πόντους είχε πετύχει στα δύο πρώτα, δηλαδή 25, αλλά δεν φάνηκαν αρκετοί για να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση.

Μπορεί στο 23΄ με το τρίποντο του Τσούπκοβιτς να μείωσε στο καλάθι σε 36-38 αλλά το τάιμ άουτ που πήρε ο Πρίφτης δεν επέτρεψε στους παίκτες του Μπρατσιάκου να φθάσουν στην ισοφάριση και να προηγηθούν και πάλι.

Ο Άρης έτρεξε ένα σερί 2-8 και έκανε το 38-46 και παρά το τάιμ άουτ που πήρε ο Μπρατσιάκος ο Ζάρας με το τρίποντό του έστειλε τη διαφορά στο +10 για τους "κίτρινους" για το 42-52.

Η Κύμη ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήγε ξανά την υπέρ της διαφορά στο +10 για το 57-67 με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 34΄ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της.

Με ένα σερί 12-2 ισοφάρισε με το τρίποντο του Πάλμπλαντ σε 69-69 1:46 για το 40΄ και προηγήθηκε με τις 1/2 των Τουντζιαράκη και Σταμάτη με 70-69 και 71-69.

Ο Άρης ισοφάρισε στα 16"  με τις 2/2 βολές του Κάμινγκς σε 71-71 και ο Μπρατσιάκος πήρε τάιμ άουτ. Ο Ξανθόπουλος θα κλέψει από τον Καντέ και στα 4" είναι η σειρά του Πρίφτη για να καλέσει τάιμ άουτ με τον Ντραγκίσεβιτς να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο Κάμινγκς "καθάρισε" για τον Άρη οδηγώντας τον στη νίκη με 77-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 25-35, 50-57, 71-71(κ.δ.), 77-80(παρ.).

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Ντίξον 3(1), Τουντζιαράκης 13, Σχίζας 7, Καντέ 7(1), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 14(3/8τρ.), Κωνσταντακόπουλος, Κοστόβ 10(2), Σταμάτης 12, Πάλμπλαντ 3(1), Όρτον 8.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 12(2τρ., 5ριμπ., 5ασ.), Φλιώνης 3(1), Τσαϊρέλης 5(1), Κάμινγκς 17, Ζάρας 13(3/6τρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 14(1τρ., 10ριμπ.), Καββαδάς 9(10ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 3.

Α1 μπάσκετ: Νίκη οχτάδας του Λαυρίου επί της Λευκάδας, που είναι με το ένα πόδι στην Α2