/

Α1 μπάσκετ: Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα στο φινάλε από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Α1 μπάσκετ: Ο Προμηθέας γνώρισε την ήττα...

Ο δικέφαλος του βορρά επικράτησε με 78-75 των νεοφώτιστων την 23η αγωνιστική της Α1 Basket League

Ο Προμηθέας έχασε στο φινάλε την νίκη από τον ΠΑΟΚ, παρότι προηγούνταν σε όλο το παιχνίδι μέχρι το 34ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ τελικά κατάφερε να νίκησει στο τέλος με 78-75 σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο ΜακΦάντεν με 18 πόντους, ενώ απο την ομάδα της Πάτρας ξεχώρισε ο Τζόουνς που έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε στο 4' με τον Σαρικόπουλο (4-8), με τους φιλοξενούμενους να πατούν γερά στο παρκέ και να ελέγχουν τον ρυθμό.

Στη συνέχεια, μάλιστα, η ομάδα της Πάτρας πήρε... φωτιά από την περιφέρεια και με σερί τρίποντα προηγήθηκε με 10-17 στο σκορ στο 8', ύστερα από σουτ του Φαγέ. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 20-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γερομίχαλος με τρίποντο "έγραψε" το 22-29 στο 12', ο Παπαντωνίου με τον ίδιο τρόπο έφερε την διαφορά στο +8 (26-34) στο 15', με τον Πέινερς στο 18' να μειώνει σε 38-41. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 40-43, έχοντας 8/17 (!) τρίποντα (47%).

Στην τρίτη περίοδο, ο Προμηθέας κυριάρχησε, βγάζοντας καλές άμυνες, κρατώντας χαμηλα στο σκορ τον ΠΑΟΚ (9-19). Ο Γερομίχαλος με τρίποντο έκανε το σκορ 44-53, ο Γκίκας στο 29' με εντυπωσιακό μπάσιμο "έγραψε" το 49-60, με το σκορ στο 30' να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 49-62.

Ο ΠΑΟΚ όμως έδειξε χαρακτήρα και μεγάλη αντίδραση στην τέταρτη περίοδο, φτάνοντας στην επικράτηση. Με ένα γρήγορο επί μέρους σκορ 13-1, ο Άσκα έφερε το σκορ στα ίσα (63-63) στο 34'. Ακολούθως ο ΜακΦάντεν άρχισε να "πυροβολεί" από την περιφέρεια (69-65), με το σερί του ΠΑΟΚ να φτάνει το 20-3 σε 5 λεπτά.

Στα 6'' πριν το τέλος, ο Προμηθέας έκανε φάουλ στον ΜακΦάντεν. Ο Αμερικανός γκαρντ, όντας ψύχραιμος, έβαλε τις βολές και ακολούθως ο Γκίκας αστόχησε σε τρίποντο-ισοφάρισης, όντας εκτός ισορροπίας, με τους γηπεδούχους να παίρνουν στο τέλος μία αγχωτική νίκη.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

21:28 Λήξη στην αναμέτρηση στην Πυλαία. Ο ΠΑΟΚ κερδίζει στο φινάλε με 78-75.

Συναρπαστικό φινάλε, αλλά ο Προμηθέας δεν τα κατάφερε, πληρώνοντας την πολύ κακή τέταρτη περίοδο.

Tα δεκάλεπτα: 20-24, 40-43, 49-62, 78-75

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπεί 8, Κόνιαρης 7 (1), Μαργαρίτης, Πέινερς 7, Κλάντον 6, Χρυσικόπουλος 13 (1), Τσόχλας 5 (10, ΜακΦάντεν 18 (4), Μιλιένοβιτς 1, Γλυνιαδάκης 4, Άσκα 9.

Προμηθέας (Αγγέλου): Γκίκας 8 (1), Φαγιέ 11 (2), Σαρικόπουλος 6, Μουρ 11 (1), Τζόουνς 13 (2), Παπαντωνίου 3 (1), Γερομίχαλος 9 (3), Ντίκερσον, Τόντιτς 7 (1), Τζάξεν 7 (1).

21:12 Ο ΠΑΟΚ ξεφεύγει με 69-65, 5 λεπτά πριν το τέλος

21:09 Ο Προμηθέας έχει χάσει πλήρως την συγκέντρωσή του και ο ΠΑΟΚ με ένα 14-0 επιμέρους σκορ, ισοφαρίσει σε 63-63, 7 λεπτά πριν το τέλος.

20:58 Εξαιρετικός ο Προμηθέας στην Πυλαία. Με επιμέρους σκορ 19-9 στο 3ο δεκάλεπτο προηγείται 62-49 του ΠΑΟΚ.

20:52 Διατηρεί το προβάδισμα του ο Προμηθέας που φτάνει στο +10 (48-58), 3 λεπτά πριν το φινάλε του 3ου δεκαλέπτου.

20:46 Εξαιρετικός ο Προμηθέας και στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Οι «νεοφώτιστοι» προηγούνται με 50-42, στο 25ο λεπτό.

20:21 Τέλος του πρώτου ημιχρόνου στην Πυλαία με τον Προμηθέα να προηγείται 43-40 του ΠΑΟΚ.

Ο Προμηθέας δεν έχει χάσει το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού και με όπλο τα τρίποντα(8/17), προηγείται του σταθερά του ΠΑΟΚ.

Με ιδιαίτερο ενδιαφέρον αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο, με τους «νεοφώτιστους» να κοιτάνε, μέχρι στιγμής, στα μάτια τον «δικέφαλο» του βορρά.

Κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο ημίχρονο, οι Τόντιτς και Φαγιέ με 7 πόντους.

20:06 Ο Προμηθέας ξέφυγε με +8 και προηγείται του ΠΑΟΚ με ένα σταθερό προβάδισμα 28-36, 4 λεπτά πριν το φινάλε το ημιχρόνου.

20:00 Εντυπωσιακό ξεκίνημα του Προμηθέα και στην δεύτερη περίοδο. Προηγείται με 22-29, 8 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου με 6 τρίποντα.

19:54 Πολύ καλός ο Προμηθέας στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγείται του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 24-20.

19:42 Ο Προμηθέας διατηρεί σταθερά ένα προβάδισμα, 8-14, 4 λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.

19:36 Δυναμικό ξεκίνημα του Προμηθέα στην αναμέτρηση, προηγείται 6-3 στο πρώτο τρίλεπτο.

19:32 Τζάμπολ στην αναμέτρηση

Οι αρχικές πεντάδες:

ΠΑΟΚ: Σόμπεϊ, Κόνιαρης, Μαργαρίτης, Πέινερς, Κλάντον

Προμηθέας: Γκίκας, Τζόουνς, Μουρ, Φαγιέ, Σαρικόπουλος

Ο Προμηθέας φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Α1 Basket League. Οι «νεοφώτιστοι» έχουν μια δύσκολη αποστολή στην προσπάθεια που κάνουν για την είσοδό τους στην οχτάδα.

Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα ο Βαγγέλης Αγγέλου, που θα έχει στην διάθεσή του για πρώτη φορά και τον Μπάντεν Τσάξεν.

Παρακολουθείστε ζωντανά την εξέλιξη της αναμέτρησης από το thebest.gr

Νίκος Πέττας: « Πάμε για την νίκη, όπως κάνουμε, άλλωστε, και σε όλα τα παιχνίδια μας»